W siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach odbyło się 4 lipca posiedzenie zespołu ds. opracowania rozwiązań mających na celu poprawę funkcjonowania branży hutniczej.
W spotkaniu, które przeprowadzono w trybie hybrydowym, udział wzięli przedstawiciele sektora hutniczego – reprezentanci związków zawodowych, pracodawców i organizacji branżowych, a także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Posiedzenie otworzyła minister przemysłu Marzena Czarnecka, a obrady poprowadziła dyrektorka Departamentu Górnictwa i Hutnictwa w Ministerstwie Przemysłu Ilona Malik.
Jak wyjaśnia resort przemysłu - ponieważ było to pierwsze posiedzenie zespołu, rozpoczęto je od części organizacyjnej – omówiono harmonogram i formułę dalszych prac nad dokumentem „Plan działań na rzecz zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce”.
Podczas spotkania omówiono także temat obniżenia cen energii dla przedsiębiorstw energochłonnych – zagadnienia kluczowego dla funkcjonowania branży hutniczej.
Następne posiedzenie zespołu zaplanowano na 18 lipca, kolejne odbędą się w sierpniu i wrześniu.
Projekt „Planu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce” został opracowany w Ministerstwie Przemysłu w odpowiedzi na trudną sytuację, w jakiej znalazła się branża. Dokument ma charakter zarówno interwencyjny, jak i systemowy. Obejmuje sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energię, dekarbonizację oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Z uwagi na konieczność kompleksowego i wieloaspektowego podejścia do wyzwań i szans rozwojowych sektora stalowego, zawarte w planie informacje i propozycje mają stanowić punkt wyjścia oraz wyznaczać kierunek dalszych działań na rzecz poprawy sytuacji w branży.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.