Z Muzeum Górnictwa Węglowego znów płyną dobre informacje – zabrzańska placówka rozpoczęła międzynarodowy projekt pod nazwą DIGI CONTENT. W jego ramach wypracowane zostaną standardy digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego.
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Pod koniec czerwca pracownicy Muzeum, Joanna Pierchała i Krzysztof Herner, uczestniczyli w pierwszym spotkaniu, które zorganizował lider projektu: Comunidade Intermunicipal da Região de Coimbra.
Jak informuje zabrzańskie Muzeum celem jest wypracowanie standardów digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego i sposobów ich wykorzystania np. do produkcji audio-wizualnych. W przypadku zabrzańskiej placówki jest chodzi o dziedzictwo przemysłowe na Śląsku.
Na spotkaniu inaugurującym w Portugalii w gronie partnerów oraz ekspertów, pracownicy Muzeum dzielili się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie digitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego. Dzięki jednemu z najbardziej zaawansowanych laboratoriów digitalizacji w Europie, którym dysponuje zabrzańskie Muzeum, kopalnie są skanowane laserowo, rejestrowane z powietrza za pomocą dronów, fotografowane i badane pod kątem dokumentacji historycznej w celu stworzenia jak najdokładniejszych artefaktów historycznych z danymi cyfrowymi.
Efekty pracy są z powodzeniem wykorzystywane przez przedstawicieli branży kreatywnej, a wypracowane przez MGW standardy stanowią punkt wyjścia do ulepszania Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030 – Inteligentne Śląskie (wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, który jest również partnerem projektu).
Wizyta w Portugalii była także doskonałą okazją do prezentacji projektów realizowanych w Muzeum, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Była to również okazja do wymiany wiedzy i inspiracji do dalszych działań na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa przemysłowego w nowoczesnych formach, z uwzględnieniem wyzwań, również formalno-prawnych, jakie te ze sobą niosą.
Muzeum Górnictwa Węglowego będzie również organizatorem finałowej konferencji DIGI CONTENT.
Całkowity budżet projektu, który realizowany będzie do końca lipca 2029 r. wynosi 1 670 365 euro. Warto wiedzieć, że konsorcjum składa się z 9 partnerów z Portugalii, Grecji, Litwy, Węgier, Polski, Irlandii i Macedonii Północnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.