Moc Dętych w ostatnich dniach czerwca wypełniła Zabrze dźwiękami Orkiestr Dętych w zupełnie nowej odsłonie! Trzydniowy festiwal i dziesięć Orkiestr Dętych. Była dobra zabawa, nauka i potańcówki przy dźwiękach topowych hitów zaaranżowanych na dętki. Był też marsz w radosnym korowodzie oraz Bitwa Muzyczna. Zapraszamy do obejrzenia relacji. Autorem zdjęć jest red. Katarzyna Zaremba Majcher.
To była muzyczna uczta dla wielbicieli orkiestr dętych. Górnicze takty i mundury zawsze robią wrażenie. Orkiestry składają się głównie z instrumentów dętych drewnianych i blaszanych oraz perkusji. Były i są integralną częścią kultury górniczej, towarzysząc uroczystościom, obchodom i świętom związanym z górnictwem. Mimo likwidacji wielu kopalń, orkiestry nadal funkcjonują i pielęgnują tradycję.
Podczas III Dnia Festiwalu Synergia Dziedzictwa. MOC DETYCH – Festiwal Orkiestr Górniczych w Zabrzu (zrealizowanego jako element programu Polskiej Prezydencji w Radzie UE w ramach programu dotacyjnego Synergie Narodowego Centrum Kultury), odbyło się seminarium naukowe pt. „Leaving no one behind”, którego celem było wzajemne inspirowanie się członków środowiska i wymiana doświadczeń.
Po wygłoszonych referatach nastąpił uroczysty moment wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” założycielom Festiwalu (jego tradycja sięga 20 edycji wstecz) oraz przedstawicielom Górniczych Orkiestr Dętych.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu informuje, że 3 marca 2023 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego „Tradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska” zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Wpis obejmuje tradycje górnośląskich orkiestr górniczych – nierozerwalnie związanych z istnieniem kopalń i śląskim etosem pracy. Decyzja o ujęciu Orkiestr na prestiżowej liście jest efektem wieloletnich starań Muzeum o to, by kultywować tradycje tego fenomenu – któremu, wraz z kolejnymi zamykanymi zakładami górniczymi, groziłoby zapomnienie.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego: Piotr Buchwald, Ryszard Buczek, Bogusław Buliński, Henryk Daniel, Rafał Dudek, Aleksander Fojcik, Jacek Kampa, Dariusz Kasperek, Mirosław Kaszuba, Zygmunt Kliks, Eugeniusz Kuchta, Artur Mandrysz, Piotr Szczygioł, Adam Ściuk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.