KGHM Polska Miedź zawarła nową umowę z Tele-Fonika Kable na dostawę walcówki miedzianej w latach 2026-2030. To kontynuacja wieloletniej współpracy krajowych spółek wspierającej łańcuch dostaw produktów niezbędnych dla transformacji energetycznej polskiej i europejskiej gospodarki.
Szacowana wartość sprzedaży w oparciu o prognozowane ceny miedzi i kursy walut, w trakcie trwania umowy, wyniesie od 6,9 mld zł do maksymalnie 9,7 mld zł.
– Współpraca KGHM i Tele-Foniki Kable jest strategicznym partnerstwem na rzecz transformacji energetycznej polskiej i europejskiej gospodarki. Dzięki wykorzystaniu krajowych zasobów, kompetencji oraz technologii, polski przemysł jest w stanie aktywnie konkurować na europejskim oraz globalnym rynku, oferując nowoczesne i sprawdzone rozwiązania technologiczne – powiedział Andrzej Szydło, prezes KGHM Polska Miedź. – Tele-Fonika Kable jest jednym z kluczowych odbiorców walcówki miedzianej produkowanej przez KGHM. Jestem przekonany, że współpraca z polskimi partnerami to nie tylko szansa na dalszy rozwój Miedziowej Spółki, lecz także odpowiedź na oczekiwania naszych interesariuszy – dodał.
– Kontynuacja współpracy z KGHM Polska Miedź to dla Tele-Foniki Kable potwierdzenie wzajemnego zaufania oraz wspólnego podejścia do budowy odpowiedzialnego i trwałego łańcucha dostaw. Stabilne dostawy surowca najwyższej jakości mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości produkcji kabli wykorzystywanych w transformacji energetycznej – zarówno w projektach realizowanych w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych, na których działa również nasza brytyjska spółka JDR – podkreślił Piotr Mirek, członek zarządu Tele-Fonika Kable i dyrektor wykonawczy ds. łańcucha dostaw i inwestycji w JDR Cable Systems.
Huty miedzi KGHM produkują metale w sposób odpowiedzialny i zgodny z najwyższymi standardami. Należące do KGHM Huty Miedzi Głogów, Legnica oraz Cedynia posiadają certyfikaty Copper Mark, które są świadectwem odpowiedzialnego działania w odniesieniu do środowiska, pracowników, społeczności lokalnych i ładu korporacyjnego. Spółka zapewnia bezpieczeństwo dostaw metali niezbędnych dla globalnej transformacji energetycznej, poprzez dostęp do pierwotnych złóż miedzi.
W 2024 r. Huta Miedzi Cedynia była w całości zasilana energią elektryczną wytworzoną w odnawialnych źródłach energii (OZE) należących do Miedziowej Spółki. Ślad węglowy walcówki Cu produkowanej przez KGHM jest istotnie niższy od średniej globalnych wskaźników i wynosi 2,3 t CO2 eq./t Cu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.