Przedstawiciele hutniczych central związkowych zorganizowali we wtorek (17 czerwca) briefing prasowy przed siedzibą Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Krytykowali rząd za brak konstruktywnego dialogu w sprawie trudnej sytuacji branży,
– O strategii dla hutnictwa, której tworzenie trwało sześć miesięcy, dowiedzieliśmy się pod koniec minionego tygodnia i dano nam zaledwie 6 dni roboczych, aby się z tą strategią zapoznać. To jest niedopuszczalne – mówił Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.
Na 25 czerwca zostało zwołane posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa. W komunikacie Komitetu Protestacyjnego Hutników odczytanego podczas briefingu związkowcy wyrazili oczekiwanie, że premier Donald Tusk dotrzyma obietnicy, którą złożył na początku maja i pojawi się na tym posiedzeniu i że wraz z premierem, w rozmowach będą uczestniczyli szefowie resortów wchodzących w skład Trójstronnego Zespołu ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa.
– Niedawno niemiecka minister gospodarki wezwała Komisję Europejską do zatwierdzenia planu rządowej pomocy dla przemysłu energochłonnego w kraju. Rząd w Berlinie chce wpompować w gospodarkę, ze szczególnym uwzględnieniem sektora stalowego i chemicznego, bilion euro. Oczekujemy od polskiego rządu analogicznych działań na rzecz przemysłu energochłonnego w Polsce. Chcemy podkreślić, że jeśli tych działań nie będzie, hutnictwo i cały przemysł energochłonny zostaną zlikwidowane – podkreślono w komunikacie Komitetu Protestacyjnego Hutników.
Ministerstwo Przemysłu przygotowało plan dla hutnictwa
Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu informowaliśmy, że W Ministerstwie Przemysłu publicznie udostępniło projekt Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce. Tym samym rozpoczęły się prekonsultacje dokumentu, w których udział biorą przedstawiciele innych resortów, strony społecznej i pracodawcy. - Dokument ma stanowić podstawę do wyznaczenia dalszych, skoordynowanych działań służących poprawie sytuacji w branży hutniczej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu.
Projekt Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce został opracowany w Ministerstwie Przemysłu w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się branża hutnicza. Dokument ma charakter interwencyjny i systemowy. Plan uwzględnia sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energia, dekarbonizacja oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. "Ze względu na konieczność całościowego i wielopłaszczyznowego spojrzenia na problemy oraz szanse rozwoju sektora stalowego, informacje i propozycje zawarte w planie mają stanowić punkt wyjścia i wyznaczać kierunek dalszych działań związanych z poprawą sytuacji w branży stalowej" - podkreśla Ministerstwo Przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.