Po zgodzie na utworzenie przez Polskę funduszu obronności, jest już wszystko uzgodnione w ramach tej rewizji KPO, zostało już tylko jej formalne zatwierdzenie przez Radę UE - przekazał wiceminister funduszy Jan Szyszko. Dodał, że po rewizji latem prawdopodobny jest przelew na ok. 10 mld zł z KPO.
- Skończyliśmy negocjacje z Komisją Europejską wczoraj wieczorem, co przypieczętowuje to, że po raz pierwszy Komisja godzi się tak szerokie wsparcie obronności i bezpieczeństwa z funduszy unijnych“ - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Zaznaczył że drugim, niezależnym od polskiej inicjatywy krokiem UE jest już stricte obronny unijny fundusz SAFE, jednak finansowanie z polskiego funduszu w ramach KPO ruszy pierwsze.
- W przypadku FBiO mówimy o szerszym zastosowaniu, bo z jednej strony możemy wesprzeć huty i zakłady zbrojeniowe, ale też z tego możemy budować infrastrukturę i na przykład warunki, które udało nam się uzyskać, powodują, że tzw. droga czerwona, czyli ostatni odcinek do portu w Gdyni, co jest niezwykle kosztowne, może być sfinansowany z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności - zaznaczył.
Dodał, że aby uruchomić fundusz na początku roku, polski rząd musi na jesieni przyjąć ustawę o funduszu i jego strategię inwestycyjną.
Pytany, co jeszcze zostało do uzgodnienia, żeby zamknąć tę rewizję KPO, odparł, że w tym momencie już wszystko zostało uzgodnione.
“Został już tylko krok formalny, czyli akceptacja rewizji przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpi w czerwcu na Radzie UE ds. finansowych ECOFIN“ - poinformował wiceminister.
Podkreślił, że Polska osiągnęła swoje cele w tej rundzie rewizji Krajowego Planu Odbudowy.
“Siadaliśmy do tej rewizji z perspektywą straty pieniędzy za nakaz oskładkowania wszystkich umów-zleceń oraz z perspektywą tego, że będziemy musieli zwracać 20 miliardów złotych niewykorzystanych z instrumentu zielonej transformacji miast. A wychodzimy z udanymi negocjacjami zastąpienia obowiązkowego oskładkowania każdej umowy-zlecenie reformą wzmacniającą Państwową Inspekcję Pracę i zamiast zwracać ponad 20 miliardów złotych (...) przekierowujemy je na obronność i bezpieczeństwo“ - podsumował.
Pytany o kolejną wypłatę środków KPO dla Polski, która ma się odbyć po ostatecznym zatwierdzeniu rewizji KPO, poinformował, że w najbliższych dwóch tygodniach wybiera się do Brukseli, by ustalić kalendarz kolejnych wypłat i kolejnej rewizji na jesieni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.