Ministerstwo Przemysłu uruchomiło kolejny projekt wspierający rozwój kadr dla energetyki jądrowej. Będzie realizowany we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami oraz Politechniką Śląską, Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Ministerstwo zawarło umowę z pięcioma polskimi uczelniami technicznymi. Chodzi m.in. o nuklearyzację kierunków studiów innych niż energetyka jądrowa, a kształcących specjalistów potrzebnych w branży jądrowej np. budownictwo, mechanika, elektrotechnika, automatyka czy inżynieria materiałowa. W jej ramach uczelnie wzbogacą te kierunki o kursy wprowadzające zagadnienia dotyczące energetyki jądrowej, jak np. technologii reaktorów jądrowych, bezpieczeństwa jądrowego, jądrowego cyklu paliwowego czy zarządzania projektami jądrowymi.
Kolejnym punktem porozumienia jest organizacja płatnych długoterminowych staży (550 godzin) dla 150 studentów w polskich przedsiębiorstwach, których celem jest zapoznanie młodych inżynierów z praktycznymi aspektami realizacji zleceń dla sektora jądrowego. Co istotne każdy staż będzie mógł mieć formułę elastyczną, tzn. dopasowaną do specyfiki danego przedsiębiorstwa, oczekiwań stażysty jak i profilu jego studiów. Program jest otwarty dla polskich przedsiębiorstw realizujących prace/dostawy dla światowej energetyki jądrowej lub aspirujące do włączenia się w takie łańcuchy dostaw.
Rząd – w ramach wdrażania energetyki jądrowej – dąży do osiągnięcia możliwie dużego udziału krajowych przedsiębiorstw w inwestycji a potrzeby zapewnienia kompetentnych kadr są kluczowe.
W tym roku projekt jest realizowany po raz pierwszy i ma charakter pilotażowy. W przypadku pozytywnej oceny, działania te będą kontynuowane w kolejnych latach. Powyższe działania są finansowane z Program polskiej energetyki jądrowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.