W maju 1975 r. rozpoczął pracę pierwszy wydział produkcyjny Huty Katowice, czyli Wydział Mechaniczno-Konstrukcyjny. Wydział, nazywany też wydziałem M-32, wykonywał m. in. odkuwki i konstrukcje stalowe. W sierpniu 1980 r. jego pracownicy byli jednymi z pierwszych biorących udział w strajku.
Na placu budowy, na wiosnę 1975 r., pracowało 20 tysięcy osób z dziesiątek przedsiębiorstw z całej Polski. Przystępowano wówczas do montażu maszyn i urządzeń dla najważniejszych obiektów stalowego giganta. Wydział Mechaniczno-Konstrukcyjny rozpoczął pracę w maju 1975 r.
Okrągła, jubileuszowa rocznica rozpoczęcia działalności przez Hutę Katowice, przypada za rok. 2 grudnia 1976 r. rozpalono ogień w wielkim piecu nr 1. 3 grudnia, o godz. 4.20 nastąpił pierwszy spust 30 ton surówki, 10 grudnia z kolei rozruch stalowni i rozpoczęcie wygrzewania konwertora tlenowego nr 1. Dzień później miał miejsce pierwszy wytop 300 t stali. 30 lipca 1977 r., wyprodukowano milionową tonę stali.
W Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej jest bogate archiwum fotograficzne z czasów budowy huty.
O rocznicy powstania wydziału przypomniał Marcin Bazylak, prezydent miasta. - Dzięki wykonanym w 1975 roku fotografiom ze zbiorów Muzeum Miejskiego Sztygarka spoglądamy dziś na Inspektorat Służby Porządkowej Budowy Huty Katowice prowadzony przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Budostal-4” oraz na - cieszące się zainteresowaniem artystów, biorących udział w plenerach malarskich huty - chłodnie kominowe - przypomniał prezydent na Facebooku. - Na jednym ze zdjęć jest również logo Wydziału Mechaniczno-Konstrukcyjnego na okładce meldunku pierwszomajowego z 1980 roku, który także znajduje się z zbiorach naszego muzeum.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.