Komisja Europejska zaakceptowała plan ewaluacji projektów w ramach pożyczkowego Funduszu Wsparcia Energetyki finansowanego z KPO - wynika z decyzji KE opublikowanej na stronie. Decyzja ta potrzebna jest, by BGK mógł uruchomić nabory m.in. na projekty OZE.
W decyzji z 15 maja KE wskazała, że polski plan oceny “spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu GBER“.
GBER to unijne rozporządzenie o tzw. wyłączeniach blokowych, które pozwala państwom członkowskim przyznawać pomoc publiczną bez konieczności uprzedniego notyfikowania takiego zamiaru Komisji Europejskiej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.
“Komisja postanawia, że GBER może nadal mieć zastosowanie do programu pomocy, dla którego złożono plan oceny, do dnia 31 sierpnia 2026 r.“ - napisała KE w decyzji, nie wykluczając wydłużenia tego okresu.
“Ponieważ budżet programu przekracza 150 milionów euro rocznie, program podlega wymogowi oceny ex post“ - podkreślono w decyzji KE.
Komisja przypomniała, że całkowity budżet programu, szacowany na 1, 625 mln euro pozwoli Polsce wesprzeć do 30 przedsięwzięć.
28 marca I wiceprezes BGK Marta Postuła informowała, że w ciągu kilku tygodni BGK może uruchomić nowy nabór wniosków na niesieciowe projekty przedsiębiorstw energetycznych o wartości co najmniej 200 mln zł w ramach Funduszu Wsparcia Energetyki.
Trwały wtedy jeszcze negocjacje z Komisją Europejską na temat systemu monitorowania efektów realizacji tych projektów.
Fundusz wspiera m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii, magazyny energii, projekty obniżające energochłonność, instalacje obniżające emisje CO2 (m.in. CCS), a także infrastrukturę do produkcji biometanu i odnawialnego wodoru.
W ramach tego funduszu BGK udzielał też pożyczek na rozwój sieci dystrybucyjnych przedsiębiorstw energetycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.