Górnicy ze spółki węglowej OKD przygotowują do eksploatacji dwie ostatnie w historii ściany. Będą to także ostatnie dwie ściany w historii czeskiego górnictwa węgla kamiennego. Na początku przyszłego roku spółka zaprzestanie eksploatacji surowca.
- W czerwcu rozpoczniemy zbrojenie ostatnich ścian. Ścianę 300 215 zazbroimy najpierw, a kolejną -463 204/1 najpóźniej do 30 czerwca – opisuje planu spółki Petr Glas, kierownik robót przygotowawczych Petr Glas.
Do końca czerwca zostanie wydrążonych ok. 2800 m wyrobisk. Po wykonaniu tego zadania OKD zredukuje od 1 lipca ze względów organizacyjnych zatrudnienie o 250 osób, z czego 205 to pracownicy dołowi. Odchodzącym wypłacone zostaną odprawy, których wysokość zależeć będzie od liczby przepracowanych lat, co waha się w przedziale od czterokrotności – jeśli przepracowali mniej niż rok – do jedenastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli przepracowali w OKD co najmniej 16 lat.
- Pracownicy, którzy odejdą pod koniec czerwca, przepracowali w OKD średnio ponad 24 lata. Dlatego otrzymają średnio 10,5-krotność swojego miesięcznego wynagrodzenia. Koszty odprawy wyniosą 164 mln koron – powiedział Radomír Štix, dyrektor ds. kadr w OKD.
Poza tym program New Shift (Nová šichta) pomoże zainteresowanym osobom znaleźć nowe zatrudnienie poza górnictwem. Będzie to dostępne dla tych, którzy odchodzą, lecz nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego. Program uruchomiono w 2014 r. i od tego czasu skorzystało z niego ponad 1000 pracowników OKD. Specjaliści OKD wciąż udzielają informacji na temat rynku pracy, podpowiedzą, jak i gdzie najskuteczniej szukać nowego zatrudnienia, a także jak założyć własną działalność gospodarczą.
- Nová šichta to także specjalnie stworzona aplikacja, za pośrednictwem której współpracujący pracodawcy mogą zamieszczać oferty pracy i jednocześnie poszukiwać pracowników w konkretnych zawodach, których mają deficyt – wyjaśnia Markéta Klopcová, menedżerka Novej šichty.
Aby złagodzić negatywne skutki zmian związanych ze zwolnieniami, spółka górnicza przygotowała podręcznik dla odchodzących pracowników, w którym podsumowano ich prawa i obowiązki w relacjach z organami administracji publicznej, a także dane kontaktowe różnych instytucji, które będą przydatne dla osób poszukujących pracy.
- Jesteśmy świadomi, że utrata pracy i znalezienie nowej, może być trudne i stresujące, dlatego staramy się, aby cały proces był jak najprostszy dla odchodzących pracowników. Oprócz rozmów kwalifikacyjnych, podczas których szczegółowo wyjaśnimy zainteresowanym wszystko, co wiąże się z odejściami, planujemy również otwarcie w kopalni ČSM mobilnego oddziału Urzędu Pracy. Pozwoli to odchodzącym pracownikom załatwić wszystko, czego potrzebują, w jednym miejscu – dodał Radomír Štix.
W sierpniu OKD zredukuje zatrudnienie o kolejnych 150 osób. W sumie w 2025 r. z przyczyn organizacyjnych z OKD odejdzie łącznie 400 pracowników. Spółka górnicza spodziewa się wypłacić w tym roku odprawy w łącznej wysokości 263 mln koron. OKD przygotowało łącznie 1,3 mld koron na odprawy.
Spółka zatrudnia obecnie 3100 pracowników, z czego 2300 to pracownicy stali. Wśród pozostałych 800 większość to górnicy z polskim obywatelstwem. Średni wiek pracowników na stanowiskach dołowych wynosi 49 lat. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2024 r. wyniosło 56 985 koron. W przeliczeniu to 9730 zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.