Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii oraz Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, rozpoczynając fazę ich budowy - poinformowała w poniedziałek Polenergia.
W rezultacie już w 2028 r. 100 nowoczesnych turbin z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie dostarczać energię odnawialną do polskich domów, szkół, fabryk i biur. Łączna wartość inwestycji to około 27 mld zł.
- Projekt morskich farm wiatrowych Bałtyk to potężna inwestycja, ale i wspaniały przykład, jak dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i silnemu polsko-norweskiemu partnerstwu śmiałe wyobrażenie sprzed wielu lat, kiedy nikt o morskiej energetyce w Polsce nawet nie myślał, wreszcie na naszych oczach nabiera realnych kształtów – mówi Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii.
- Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki. Jako przyszły operator tych farm wiatrowych z dumą podejmujemy ten najważniejszy krok, który przyczyni się do powstania silnego centrum energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W tej roli zamierzamy przez wiele lat wnosić wymierne korzyści dla Polski. Najbliższe miesiące i lata będą czasem wzmożonej, ścisłej współpracy z naszymi partnerami, w tym z wieloma polskimi firmami i instytucjami. Wspólnie będziemy dążyć do skutecznego i bezpiecznego osiągania kolejnych kamieni milowych w budowie obu farm – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwie bliźniacze morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy wytwórczej 1 440 MW. Na oba projekty składać się będzie 100 najnowocześniejszych turbin wiatrowych, o imponującej wysokości 260 m każda, znacznie przewyższających Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zaledwie jeden obrót wirnika takiej turbiny będzie w stanie zapewnić czystą energię odnawialną dla domu na 4 dni. Łącznie obie farmy będą mogły zasilić ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych, co pozwoli znacząco wesprzeć krajowy system energetyczny, a także zmniejszać emisyjność polskiej energetyki. Obie elektrownie powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości ok. 37 km i 22 km od brzegu. Ukończenie i pełne uruchomienie obu farm wiatrowych planowane jest na 2028 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.