Kiedy w 2036 roku popłynie pierwszy prąd z polskiej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino, to najstarsza czeska „atomówka" w Dukovanach będzie miała już 50 lat. Razem z młodszym Temelinem produkują z atomu 37 proc. krajowej energii. A to nie jest ostatnie słowo Czechów, bo chcą, żeby energia atomowa stanowiła 60 proc. ich miksu.
Budowa elektrowni atomowej w Polsce Lubiatowo-Kopalino ruszy w 2028 roku. Pierwszy blok ma być gotowy w 2035 roku, a prąd z polskiego atomu popłynie do sieci w 2036 roku.
Czesi mają już dwie elektrownie jądrowe na południu kraju: Dukovany i Temelin, których operatorem jest czeska spółka państwowa CEZ. Teraz firma złożyła wniosek o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej w Tušimicach. Dokumentacja trafiła do ministerstwa środowiska. A to rozpoczyna proces oceny wpływu na środowisko.
Tušimice znajdują się w północnych Czechach, ok. 470 km od Katowic. Leżą one bliżej stolicy województwa śląskiego niż Lubiatowo (570 km), gdzie planowana jest budowa polskiego atomu. Czeski serwis "Hospodářské noviny" informuje, że w Tušimicach prowadzone są obecnie szczegółowe badania geologiczne oraz inne niezbędne działania związane z procesem uzyskiwania pozwoleń. CEZ po raz pierwszy ujawnił parametry planowanej elektrowni.
Nowa elektrownia to kolejny krok w rozwoju czeskiej energetyki jądrowej. Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu w ubiegłym roku poinformowało o zawiązaniu strategicznego partnerstwa między Grupą CEZ a amerykańskim Rolls-Royce SMR w zakresie budowy małych reaktorów typu SMR. CEZ planuje wybudować swój pierwszy reaktor modułowy w pobliżu elektrowni jądrowej Temelín w południowych Czechach. Powinien powstać w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku. CEZ bierze pod uwagę również inne lokalizacje, w tym we wspomnianych Tušimicach i Dětmarovicach.
Tymczasem temat rozbudowy czeskiej elektrowni jądrowej Dukovany został zawieszony. Francuska firma EDF, która przegrała przetarg złożyła skargę do czeskiego sądu i do Komisji Europejskiej. KE ma zastrzeżenia co do wyłonienia w postępowaniu południowokoreańskiej firmy KHNP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.