Przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu byli obecni podczas konferencji w Jastrzębiu-Zdroju poświęconej węglowej transformacji. Prezes SRK Jarosław Wieszołek wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń.
Prezes spółki przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy.
- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy z przemysłem, skoncentrowania wysiłków na proaktywnym planowaniu i elastycznych programach szkoleń. SRK takie działaniach działania podejmuje i w nich uczestniczy - mówił Jarosław Wieszołek, prezes SRK. - Zadania Spółki Restrukturyzacji Kopalń związane z zagospodarowaniem terenów pogórniczych są złożone i długofalowe, a skuteczna transformacja wymaga wielowymiarowych działań, w tym profesjonalnych badań i ekspertyz. Muszą one obejmować nie tylko aspekty środowiskowe i techniczne, ale również społeczne, ekonomiczne i urbanistyczne.
Podczas wydarzenia zaprezentowano także przykłady projektów finansowanych przez RFCS, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji emisji metanu i zmiany przeznaczenia kopalń węgla. Przedstawiciele Komisji Europejskiej podzielili się też spostrzeżeniami na temat: priorytetów UE w badaniach związanych z węglem i dostosowania propozycji projektów do celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.
- Konieczna jest zatem współpraca interdyscyplinarna między SRK a uczelniami, samorządami, przedsiębiorcami oraz instytucjami UE. Takie podejście pozwoli nie tylko zminimalizować ryzyka środowiskowe, ale też zbudować nowe, odporne na kryzysy formy gospodarowania przestrzenią i społecznością na Śląsku - podkreślił prezes Wieszołek.
W Carbonarium, nowoczesnym centrum edukacyjno-technologicznym w Jastrzębiu-Zdroju, odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości regionów węglowych w Europie, zatytułowana „Europejski węgiel w okresie transformacji: Od przemysłowej legendy do najnowocześniejszych badań dla przyszłości”. Gospodarzem była Jastrzębska Spółka Węglowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.