W innowacyjnym otoczeniu, a dokładnie w murach niskoenergetycznego budynku znajdującego się w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, przedstawiciele świata nauki, polityki i biznesu mówili o innowacji jako o niezbędnym warunku rozwoju naszego regionu.
W konferencji, która odbyła się w środę (15 czerwca) w ramach Śląskiego Forum Innowacji, uczestniczyli Mariusz Kleszczewski - wicemarszałek województwa śląskiego, prof. Wiesław Gdowicz - prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Roman Trzaskalik - prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum Sp. z o.o., Grzegorz Pędras - prezes Secus Wsparcie Bizensu Sp z o.o. oraz Eugeniusz Wycisło - prezes Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw SA.
- W tym miejscu należy przypomnieć, że województwo śląskie ma III miejsce w kraju w zakresie innowacyjności. Ważne jest, by firmy z naszego regionu kładły nacisk na tą dziedzinę. Trzeba nastawiać się na te kierunki, które będą rozwijać województwo. Ważne jest to, aby wykształcić taką postawę u obywateli, by oni także byli nastawieni na innowacyjność – mówił Mariusz Kleszczewski.
Znaczenie współpracy pomiędzy samorządem, nauką i biznesem akcentował natomiast Roman Trzaskalik, który podkreślił również, że dzięki takim spotkaniom możliwe jest kształtowanie nowej kultury biznesowej w Polsce. Prezes Parku przedstawił także doskonały przykład innowacji w postaci niskoenergetycznego budynku znajdującego się w Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Obiekt ten potrzebuje w skali roku 32 kWh na metr kwadratowy. Zapotrzebowanie normalnego budynku w tym zakresie wynosi natomiast 120 kWh. Trzaskalik zapowiedział, że trwają pracę nad obiektem, który będzie pochłaniał jeszcze mniej energii.
Status zaawansowania prac w zakresie innowacyjności przedstawił natomiast Eugeniusz Wycisło. Przypomniał, że to właśnie na Śląsku, a dokładnie w dawnym województwie katowickim została przyjęta pierwsza w Polsce regionalna strategia innowacyjności. Jego zdaniem jej przyjęcie miało duże znaczenie dla zmian, które dokonywały się i dokonują w województwie.
Uczestnicy poruszyli także temat uczelni i sposobu motywowania naukowców do prac na rzecz biznesu. Grzegorz Pędras zaznaczył, że często ma miejsce sytuacja, w której naukowcy pracują nad nowymi pomysłami lecz nie pokrywają się one z potrzebami sfery biznesowej i dlatego często prace naukowe mijają się z celem.
Portal nettg.pl porozmawiał także z wicemarszałkiem Kleszczewskim na temat innowacji w górnictwie.
- Trzeba pracować nad technologiami, które pozwolą przetworzyć węgiel. Przykładem mogą być tutaj czyste technologie węglowe. Niedawno wraz z prof. Markiem Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla byłem w Chinach gdzie została podpisana umowa z miejscowym odpowiednikiem ICHPW. Wydaje się, że jest to odpowiedni kierunek, aby wykorzystywać doświadczenia innych i wprowadzać nowe technologie, które pojawiają się na świecie - powiedział wicemarszałek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.