Spółka PGO, która do tej pory kojarzona była z działalnością w zakresie formowania metali w staliwie i żeliwie, przejęła pakiet większościowy SPINKO, firmy działającej na rynku odlewów ciśnieniowych aluminiowych wykorzystywanych m.in. w sektorze motoryzacyjnym.
– Akwizycja Grupy Spinko to dla nas niezwykle istotny moment. Dzięki aluminium zwiększamy nasz potencjał produkcyjny. Ta ważna i przemyślana decyzja, oparta na gruntownych analizach, jest spójna z fundamentalnym założeniem biznesowym PGO zmierzającym do dywersyfikacji i komplementarności – zarówno produktowej, jak i sprzedażowej. Chcemy łączyć wysokie kompetencje obu spółek i osiągać efekty synergii na każdym poziomie funkcjonowania Grupy PGO – mówi Łukasz Petrus, prezes PGO.
Aluminium – lekki i wytrzymały materiał przyszłości
Proces nabycia udziałów trwał blisko dwa lata – pierwsze kontakty i relacje pomiędzy spółkami zostały nawiązane jeszcze w 2023 roku, by z początkiem kolejnego rozpocząć akwizycję – uzgodnić warunki transakcji, opracować strategię dla obu podmiotów, zdefiniować efekty synergii, uzyskać wymagane zgody i pozwolenia, co zajęło kolejne 12 miesięcy. Transakcję sfinalizowano w 2025 r.
– Otwarcie na lekkie i wytrzymałe materiały, takie jak aluminium jest zgodne z oczekiwaniami naszych obecnych i przyszłych klientów, zarówno na polskim, jak
i zagranicznym rynku. Zakładamy, że najpóźniej w 2030 roku aluminium będzie stanowiło 30% produkcji Grupy PGO i stanie się nowym kierunkiem rozwoju – mówi Andrzej Bulanowski, wiceprezes ds. handlowych w PGO.
PGO x SPINKO – polskie firmy z bogatą historią
SPINKO to polska spółka o ponad 75-letniej tradycji przemysłowej. Firma działa na rynku odlewów ciśnieniowych aluminiowych wykorzystywanych m.in. w sektorze motoryzacyjnym (automotive), oświetlenia ulicznego i przemysłowego oraz na rynku okuć okiennych i drzwiowych. Posiada wysokie kompetencje w obróbce mechanicznej.
PGO, której tradycje sięgają 1883 r., to polska firma, będąca dostawcą innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących odlewy i odkuwki dla takich sektorów jak: kolejowy, energetyczny, budowy maszyn i urządzeń, rolniczy, pojazdów (heavy truck), a także w branży defence.
Grupa PGO po akwizycji SPINKO posiada 5 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Gorlicach, Śremie, Piotrkowie Trybunalskim, a także Lesznie i Zielonej Górze. Od wielu lat PGO z sukcesem działa na rynkach międzynarodowych – 60 procent sprzedaży to eksport do takich krajów: Niemcy, Francja, Szwecja, Włochy czy Holandia. Właścicielem PGO jest firma inwestycyjna TDJ - posiadająca w swoim portfolio ponad 20 spółek z kilkunastu branż.
– Chcemy rosnąć w każdym wymiarze: wyników biznesowych, kompetencji technologicznych, poszerzenia oferty produktowej, zwiększenia zasięgu geograficznego, rozbudowania portfela klientów. Akwizycja Spinko nie kończy planów rozwojowych PGO wytyczonych na następne lata – podsumowuje Łukasz Petrus, prezes PGO.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.