W przestrzeni spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego odbyło się Forum Przyszłości Miasta Nauki. Jego uczestnicy podkreślali, że nauka jest nowym przemysłem regionu. W trakcie wydarzenia podpisano także porozumienie o współpracy przy realizacji Programu naukowego dla Śląska w zakresie organizowania regionalnych konkursów na projekty badawcze.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. marszałek Wojciech Saługa, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, wiceprezydent Katowic Maciej Stachura oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek.
W trakcie wydarzenia podsumowano rok obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. We wszystkich aktywnościach wzięło udział ponad 590 000 uczestników. Uczestnicy wydarzeń przyjechali z 43 krajów, a wszystkie aktywności odbyły się w ponad 450 lokalizacjach. W trakcie całego roku obchodów odbyło się: 5951 aktywności, 3269 wydarzeń, 2044 wykłady, 1267 pokazów naukowych, 86 konferencji i sympozjów, 47 wydarzeń sportowych, 389 wydarzeń kulturalnych, 77 spacerów naukowych oraz 55 konkursów.
- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie możemy być przedmiotem transformacji, tylko powinniśmy sami ją kreować. Program Naukowy dla Śląska to szansa, by przeanalizować wyzwania, które są przed nami i szukać na nie właściwych rozwiązań. Nauka jest nowym przemysłem regionu, a ludzie jego największym kapitałem, to właśnie na naszych uczelniach szlifuje się talenty, dlatego zależy nam na współpracy, bo tylko ona gwarantuje wszechstronny rozwój - podkreślał marszałek Wojciech Saługa.
Program naukowy dla Śląska to realne mechanizmy finansowania badań, wdrażania innowacji i tworzenia warunków, w których nauka odpowiada na wyzwania energetyczne, społeczne, zdrowotne, cyfrowe i środowiskowe. Jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia, celem jest mapa drogowa rozwoju regionu, dokument oparty na wiedzy, analizach i projektach tworzonych przez środowisko naukowe, które pomoże nie tylko planować przyszłość, ale aktywnie ją tworzyć. Wspierać wdrażanie tych działań ma stowarzyszenie Pro Silesia.
- Zależało nam na tym, żeby ten rok nie skończył się na obchodach, ale zostawił po sobie trwałą wartość. Chcemy być istotną częścią transformacji regionu i jego ważnym elementem. Program naukowy dla Śląska może dać nam szansę na pozyskanie środków na sfinansowanie badań naukowych, które mogą nam pomóc rozwiązać kluczowe problemy Śląska i cieszę się, że ta współpraca ma szansę zostać zrealizowana - mówił prof. Ryszard Koziołek.
W drugiej części wydarzenia odbywały się sesje tematyczne i dyskusje dotyczące pięciu kluczowych wątków przyszłości Miasta Nauki: współpracy, badań naukowych, odpowiedzialności za środowisko naturalne, kształcenia i warunków życia w regionie oraz nauki jako narzędzia dialogu społecznego. Sporo miejsca poświęcono też koncepcji Zielonej Strefy Nauki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.