Mamy to! Dzięki działaniom polskiej Prezydencji Komisja Europejska opublikowała dzisiaj mapę drogową pełnego zakończenia importu wszelkich paliw z Rosji do Unii - poinformował Donald Tusk na portalu X. Plan odejścia od gazu, ropy i atomu z Rosji został przyjęty przez Brukselę. Wszystko po to, by nie powtórzył się rosyjski szantaż energetyczny i by zapewnić bezpieczeństwo Wspólnocie.
Chodzi o mapę drogową w ramach programu RePower EU, który został uruchomiony po napaści Rosji na Ukrainę i pierwotnie zakładał wygaszenie rosyjskich surowców do końca dekady.
Mamy to! Dzięki działaniom polskiej Prezydencji Komisja Europejska opublikowała dzisiaj mapę drogową pełnego zakończenia importu wszelkich paliw z Rosji do Unii.
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 6, 2025
Do przedstawienia "mapy drogowej" w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania zobowiązała się KE, która zainaugurowała nową kadencję w grudniu 2024 r. To się nie udało. Domniemywano w mediach, że KE może w ogóle zrezygnować z tego planu z uwagi na toczące się rozmowy między USA i Rosją.
Za sprawą RePower EU - uruchomionego w maju 2022 r. programu uniezależniania się Unii od rosyjskich paliw kopalnych - udział rosyjskiego gazu ziemnego, zarówno przesyłanego rurociągami, jak i transportowanego w postaci skroplonej (LNG), w dostawach tego surowca do UE, spadł z 45 proc. w 2021 r. do 15 proc. w 2023 r. W 2024 roku import ten znowu zaczął rosnąć.
Przyjęty 6 maja dokument zakłada dziewięć kluczowych działań. To m.in. zakaz zawierania nowych i odnawiania istniejących krótkoterminowych kontraktów na import rosyjskiego gazu – najpóźniej do końca 2025 roku oraz pełne wycofanie z obowiązujących długoterminowych kontraktów – do końca 2027 roku. To również obowiązek opracowania krajowych planów rezygnacji z rosyjskiego gazu, ropy i paliwa jądrowego. Nowe prawo wprowadza również zakaz nowych kontraktów z rosyjskimi dostawcami materiałów jądrowych zatwierdzanych przez Euratom Supply Agency. Utworzona zostanie Europejska Dolina Radioizotopowa (ERVI), aby uniezależnić UE od Rosji w dostępie do izotopów medycznych.
Zgodnie z danymi Komisji, w 2024 roku 19 proc. gazu importowanego przez UE pochodziło z Rosji. Ropa i surowce jądrowe także wciąż odgrywały istotną rolę, mimo wcześniejszych sankcji. Strategia REPowerEU pozwoliła jednak znacząco ograniczyć zależność – import gazu spadł z 45 proc. w 2021 roku do 19 proc. w 2024, a ropy z 27 proc. do 3 proc.
Jaki cel ma wprowadzenie mapy drogowej? Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy i obcięcie funduszy machinie wojennej Putina.
- Europa nie będzie finansować zbrodni Putina! Musimy pamiętać, że każda złotówka i każde euro wpłacone do budżetu Moskwy to pieniądze na zbrojenia przeciwko Europie - skomentowała na platformie X decyzję KE Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
KE chce przedstawić konkretne projekty legislacyjne już w czerwcu, zaś państwa UE mają opracować własne plany odejścia od rosyjskich surowców do końca roku. UE zapowiada też m.in. wspólne zakupy gazu (AggregateEU) i rozbudowę alternatywnej infrastruktury dostawczej i produkcyjnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.