Grupa Kapitałowa Węglokoks Energia zmniejsza emisję CO2 o tysiące ton rocznie. Do 2030 roku planowane jest całkowite wyeliminowanie węgla z miksu paliwowego grupy.
- Modernizacje i zmiany stały się koniecznością, ale z drugiej strony szansą na rozwój całej Grupy Kapitałowej Węglokoks Energia - komentuje Tomasz Lis, wiceprezes ds. rozwoju Węglokoks Energia, prof. AG.
Spółka informuje, że jej pierwszym krokiem w tym kierunku była przebudowa wszystkich kotłów węglowych na gaz ziemny w EC Mikołaj, należącej do WE ZCP w Rudzie Śląskiej. W ramach innego, strategicznego projektu pn. „Nowe Źródło Nowy Wirek”, również realizowanego w Rudzie Śląskiej, wybudowano nowoczesny obiekt energetyczny opartego na wysokosprawnej kogeneracji, dzięki czemu w jednym procesie wytwarzana jest zarówno energia elektryczna, jak i ciepło.
Z kolei w należącej do GK Węglokoks Energia Spółce- WE NSE w Brzeszczach rozpoczęto w 2024 r. inwestycję, polegająca na budowie układu wysokosprawnej kogeneracji opartej o silnik gazowy oraz budowie kotła gazowego. Po zrealizowaniu tej inwestycji pod koniec 2025 r. oraz finalnej przebudowie całego źródła, w tym budowie dużych pomp ciepła oraz kotła elektrycznego, wskaźnik emisji CO2 zostanie obniżony o ponad 50 proc.
Grupa Kapitałowa Węglokoks Energia angażuje się również w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Jak informuje wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Lis, 31 marca 2025 r. przekazano wykonawcy teren budowy, na miejscu zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych w Brzeszczach powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,2 MW. Farma będzie generować rocznie ok. 1200 MWh i ograniczy emisję CO2 o około 1000 ton. Dzięki tym i innym mniejszym projektom w chwili obecnej tylko połowa wyprodukowanej w Grupie energii (elektrycznej i cieplnej) pochodzi z węgla.
Emisja CO2 to nie tylko przemysł, ale również zanieczyszczenia, pochodzące z gospodarstw domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Aby obniżyć tzw. niską emisję, Grupa inwestuje w rozwój sieci dystrybucyjnej.
W ostatnich latach nie tylko modernizowano istniejące sieci przesyłowe, ale również rozbudowywano je, aby udostępnić ciepło z sieci gospodarstwom domowym. Do sieci przyłączano również firmy z sektora handlu i usług, a także przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i szkoły.
Największą planowaną inwestycją w rozwój sieci dystrybucyjnej będzie, obecnie w fazie projektowej, budowa magistrali ciepłowniczej, która ma połączyć zdekarbonizowany ZC Mikołaj z dzielnicą Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Spółka WE ZCP stara się o dofinansowanie na ten cel z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FENiKS). Przed grupą kolejne inwestycje w kotły i silniki gazowe, OZE, modernizację i rozwój sieci. Na ten rok założono realizację ok. 50 projektów inwestycyjnych, głównie związanych z dalszym rozwojem sieci. W międzyczasie przygotowywane są inwestycje, które pozwolą do 2030 roku zastąpić kotły węglowe nowymi, przyjaznymi dla środowiska instalacjami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.