Kilkudziesięciu przedstawicieli różnych central związkowych działających w hutnictwie zorganizowało briefing pod Ministerstwem Przemysłu w Katowicach na temat sytuacji przemysłu hutniczego i stalowego. Związkowcy zapowiedzieli manifestację w Warszawie. Protest ma się odbyć 21 maja przed siedzibą rządu.
Związkowcy z różnych central związkowych i zakładów mówią jednym głosem. - Pomysł powołania komitetu protestacyjnego to sprzeciwienie się temu, co się nie dzieje w przemyśle hutniczym. Wspólnie zorganizujemy protest 21 maja - zapowiedział Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, przewodniczący komitetu protestacyjnego. - Mamy zwolnienia grupowe, które objęły już ponad 1200 miejsc pracy w samej branży hutniczej. Bez refleksji straciliśmy też połowę branży przemysłu rurowego, produkty będziemy musieli sprowadzać z zewnątrz. Niech będzie już ta strategia, niech ktoś zacznie z nami rozmawiać – dodał.
Protestujący podkreślali, że cena energii dla przemysłu w Polsce i całej Unii Europejskiej jest kilkakrotnie wyższa niż w Azji czy USA. Polskie huty nie są w stanie dłużej dźwigać obciążeń unijnej polityki klimatycznej.
Związkowcy tłumaczyli, że boją się fali likwidacji i zwolnień. - Mamy mnóstwo pism, od wielu miesięcy alarmujemy rządzących, jak trudna jest sytuacja w branży - mówili pod Ministerstwem Przemysłu.
Zapowiedzieli protest na 21 maja pod siedzibą rządu w Warszawie.
W briefingu wzięli udział przedstawiciele Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, FZZ Metalowców i Hutników w Polsce, PZZ „Kadra”, OZZZ Pracowników Ruchu Ciągłego, „Solidarności 80” i WZZ „Sierpień 80”.
Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Ministerstwo Przemysłu wynika, że resort od końca 2024 r. intensyfikuje działania na rzecz wsparcia krajowego sektora hutniczego.
Kluczowym działaniem było powołanie 2 stycznia 2025 r. specjalnego Zespołu ds. opracowania rozwiązań dla sektora hutniczego z udziałem przedstawicieli czterech ministerstw (Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii), Polskich Sieci Energetycznych oraz Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Celem zespołu jest identyfikacja najważniejszych wyzwań oraz przygotowanie konkretnych propozycji legislacyjnych i strategicznych – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.
Na podstawie efektów pracy Zespołu, Ministerstwo Przemysłu opracowało wstępny projekt „Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego”, który ma charakter interwencyjny i systemowy. Plan uwzględnia sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, środowisko, energia, dekarbonizacja oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dokument został skonsultowany z członkami Zespołu, a obecnie trwa jego przygotowanie do publicznego udostępnienia.
7 maja w Warszawie z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Przemysłu zaplanowano spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Społeczno-Gospodarczych Hutnictwa Żelaza i Stali.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.