Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną - poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.
Szefowa resortu klimatu i środowiska na wtorkowym briefingu prasowym po spotkaniu unijnych ministrów wskazała, że do tej pory brakowało otwartej dyskusji między krajami członkowskimi na temat dezinformacji i sposobów walki z nią.
- Dzisiejsza dyskusja dopiero otworzyła temat na poziomie Rady Europejskiej - podkreśliła Hennig-Kloska.
Dezinformacja była jednym z tematów nieformalnej rady (ENVI). Przedstawiciele państw UE dyskutowali też nad kwestią wykorzystania zielonych technologii, a także działań związanych z adaptacją do zmian klimatu.
Hennig-Kloska podkreśliła, że UE powinna stworzyć mechanizmy walki z dezinformacja klimatyczną. - Nie ma wachlarza gotowych rozwiązań, będziemy się nad tym pochylać z Komisją Europejską - zapowiedziała.
Zauważyła, że kluczowym czynnikiem w walce z tym zjawiskiem jest czas. Przyznała jednocześnie, że musi się poprawić komunikacja instytucji unijnych ze społeczeństwem, tak, by była zrozumiała dla zwykłego człowieka i mniej “urzędnicza“.
Z wypowiedzi szefowej MKiŚ wynikało, że ministerstwo pracuje nad serwisem, który byłby przeznaczony do walki z dezinformacją klimatyczną. Jak mówiła, inne państwa tworzą specjalne strony internetowe i “my też tu w Polsce otworzymy w ramach ministerstwa klimatu i środowiska stronę, która będzie źródłem podstawowym, na której zwykły obywatel w sposób szybki byłby w stanie zweryfikować swoją wiedzę, jeśli takiej weryfikacji szuka“.
- Dzisiaj są to bardzo często informacje bardzo rozproszone, nie ma jednego globalnego serwisu w Polsce, który walczyłby z dezinformacją klimatyczną - zaznaczyła Hennig-Kloska.
Odnosząc się do dezinformacji minister zauważyła, że żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie z nią walczyć, dlatego też konieczna jest współpraca, zarówno między krajami jak i “prywatnymi platformami“, aby eliminować tzw. fake newsy.
Minister podczas briefingu dodała, że Rosja na działania dezinformacyjne wydaje wg. szacunków 2 mld dol. rocznie.
- Szacujemy, że kilkanaście procent z tych środków jest przeznaczane na dezinformację klimatyczną - akcentowała.
Paulina Hennig-Kloska wyjaśniła, że przedstawiciele państw członkowskich dyskutowali też na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarach środowiska i klimatu.
- Niewątpliwie potrzebujemy wymiany informacji i dostępności do nowych technologii w procesie transformacji klimatycznej - zauważyła podkreślając jednocześnie, że mogą one stanowić o przewadze UE i konkurencyjności przedsiębiorstw. Według niej więcej środków powinno trafiać na rozwój innowacyjnych technologii; przepisy powinny być też tworzone tak by promować takie rozwiązanie.
Dyskusja dotyczyła też założeń projektowanego przez Komisję Europejską Europejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. “Wymiana doświadczeń i stanowisk państw będzie dobrym wkładem do tego planu - powiedziała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.