Restrukturyzacja to jeden z najlepszych sposobów na oddłużenie firmy. Pozwala odbudować stabilność finansową i wprowadzić pewne zmiany w sposobie funkcjonowania podmiotu. Eksperci podkreślają, że restrukturyzacja zawsze jest dobrym rozwiązaniem, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Sprawdź, dla jakich firm nie jest dostępna.
Zdolność restrukturyzacyjna - warunek konieczny dla restrukturyzacji
Podmioty, które chcą skorzystać z restrukturyzacji, muszą posiadać tak zwaną zdolność restrukturyzacyjną. Zgodnie z przepisami, posiadają ją:
* przedsiębiorcy,
* spółki prawa handlowego,
* wspólnicy spółek osobowych,
* wspólnicy spółki partnerskiej.
Nie mają jej natomiast:
* banki krajowe,
* Skarb Państwa i Jednostki Samorządu Terytorialnego,
* oddziały banków zagranicznych,
* Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
* fundusze inwestycyjne.
Ponadto restrukturyzację można rozpocząć tylko w przypadku podmiotów, które znajdują się w stanie niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością. W pierwszym punkcie mówimy o braku zdolności regulowania bieżących zobowiązań. Natomiast zagrożenie niewypłacalnością występuje, jeśli sytuacja ekonomiczna wskazuje na możliwą utratę płynności finansowej w najbliższym czasie.
Zakaz pokrzywdzenia wierzycieli
Ideą restrukturyzacji jest przywrócenie stabilności finansowej firmie. Nie może ona jednak odbywać się z pokrzywdzeniem wierzycieli. Na gruncie prawa restrukturyzacyjnego termin “pokrzywdzenie wierzycieli” bywa rozumiany różnie. Najczęściej prawnicy mówią o stanie, w którym wierzyciel odniósłby zdecydowanie mniejsze korzyści, niż w przypadku egzekucji w trybie normalnym bądź przy ogłoszeniu upadłości dłużnika. Restrukturyzacja firm m.in. w Warszawie musi być więc odpowiednio zaplanowana, tak aby do pokrzywdzenia wierzycieli nie doszło na jakimkolwiek etapie postępowania.
Brak zaangażowania ze strony właścicieli
Co do zasady restrukturyzacja firmy jest prawem, a nie obowiązkiem. Przepisy nie obligują do jej przeprowadzenia, jednak warto pamiętać, że bardzo często alternatywą jest postępowanie upadłościowe, w którym dążymy do likwidacji przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, restrukturyzacja bez zaangażowania właścicieli jest niemożliwa. Specjalista może sporządzić plan, ale jego zadaniem jest opracowanie strategii i pomoc w ratowaniu firmy, a nie samodzielne podtrzymywanie jej na powierzchni. Zanim rozpoczniemy restrukturyzację (w tym celu warto m.in. zapoznać się z kalkulatorem dostępnym na https://jablonski-restrukturyzacja.pl/kalkulator), warto dokładnie przeanalizować możliwe scenariusze. Trzeba też pamiętać, że proces ten wymaga dużego nakładu pracy i gotowości do zmian.
Chęć zakończenia działalności
Restrukturyzacja pozwala firmie wrócić na normalne tory, jednak wymaga czasu i zaangażowania. Jej przeprowadzanie nie ma natomiast żadnego sensu, jeśli w najbliższym czasie właściciele planują zamknięcie działalności. Wydaje się, że w ten sposób mogą uniknąć upadłości, jednak problem jest znacznie bardziej złożony. Jeżeli nie chcesz prowadzić firmy, korzystniejsze mogą okazać się inne rozwiązania prawne, a niekoniecznie restrukturyzacja. Warto rozważyć je wspólnie z ekspertem, który po zapoznaniu się z Twoją sytuacją opracuje właściwy plan.
Restrukturyzacja to bardzo przydatne narzędzie, ale należy się liczyć z tym, że na drodze ku jej przeprowadzeniu może pojawić się kilka przeszkód. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien skorzystać ze wsparcia doradcy restrukturyzacyjnego, który rozwieje wszelkie wątpliwości i poprowadzi przez cały proces “odnowy”. Dzięki jego pomocy łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości i sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami restrukturyzacja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.