Majówka to idealna okazja, by na chwilę zwolnić i spędzić czas z najbliższymi. Jeśli marzy Ci się rodzinny wypoczynek w Polsce, możliwości jest naprawdę sporo — od spacerów brzegiem Bałtyku po kolorowe przygody w... papugarni w Katowicach. Można też majówkę spędzić pod ziemią! Niezależnie od tego, czy wybierzesz szum fal czy egzotyczne skrzydła nad głową lub kopalnie bądź sztolnie mamy dla Ciebie kilka last minute propozycji, które przypadną do gustu zarówno małym, jak i dużym podróżnikom.
Wisełka – spokojna oaza nad Bałtykiem, tuż przy sercu natury
Ukryta wśród lasów i klifów Wisełka to idealne miejsce dla tych, którzy szukają ciszy, przestrzeni i kontaktu z przyrodą. Tutejsze plaże, dzikie i niezatłoczone, uznawane są za jedne z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Miejscowość leży na skraju Wolińskiego Parku Narodowego, dzięki czemu w zasięgu krótkiego spaceru masz pachnące sosnowe lasy, malownicze jeziora i mnóstwo tras spacerowych oraz rowerowych. Na bazę wypadową warto wybrać klimatyczny Hotel Glar – obiekt, który w 2024 roku zdobył tytuł jednego z najpiękniejszych miejsc noclegowych na świecie.
Fot. Glar
GLAR – Dyskretny urok nowoczesnego luksusu
Położony w malowniczej otulinie Wolińskiego Parku Narodowego Hotel GLAR Conference & SPA to prawdziwa oaza spokoju i wyrafinowanej wygody. To miejsce, w którym komfort idzie w parze z dbałością o najdrobniejsze detale – od gustownie urządzonych wnętrz, przez ekskluzywną strefę SPA & WELLNESS, po kuchnię wzbogaconą nutą nowoczesnych trendów kulinarnych.
Obiekt mieści się w urokliwej Wisełce – niewielkiej, kameralnej miejscowości położonej zaledwie 10 kilometrów od tętniących życiem Międzyzdrojów i około godziny drogi samochodem od Szczecina. Hotel GLAR od nadbałtyckiej plaży dzieli zaledwie 1,8 kilometra a jego lokalizacja naprzeciwko jeziora Wisełka stwarza idealne warunki do prawdziwego relaksu.
W hotelowej strefie WELLNESS można skorzystać z unikatowych rytuałów, odprężyć się w saunach, tężni solankowej czy w przestronnej siłowni z panoramicznym widokiem na jezioro oraz pobliskie lasy. Dla rodzin z dziećmi przygotowano bezpieczną bawialnię.
Hotel GLAR Conference & SPA oferuje 91 przestronnych, stylowo zaaranżowanych pokoi, urządzonych w odcieniach brązu. Każdy detal wnętrz – od rzeźbionych stolików nocnych, przez kamienne umywalki, aż po inspirowane kulturą Wyspy Wolin totemy – został przemyślany z najwyższą starannością. Subtelne tkaniny, naturalne drewno, nastrojowe oświetlenie i luksusowe kosmetyki marki Rituals tworzą harmonijną przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi. Klimatyzowane pokoje wyposażone są również w minilodówki, miękkie szlafroki oraz jednorazowe kapcie.
W Hotelu jedną z wyjątkowych atrakcji są przejażdżki meleksami. Wypożyczenie takiego pojazdu to idealna opcja, by w komfortowy sposób zwiedzić okoliczne atrakcje i cieszyć się pięknem regionu bez zbędnego wysiłku.
Hotel GLAR atrakcjami stoi. W piątkowe popołudnie przygotowano dla wszystkich miłośników natury warsztaty ekologiczno-holistyczne, na których to odkryjecie uroki ziół oraz herbat zamkniętych w magicznych imbrykach. Z myślą o melomanach zaplanowano, natomiast aż trzy popołudnia z muzyką na żywo:
* 1 maja – muzyka filmowa.
* 2 maja – muzyka włoska.
* 3 maja – muzyka rozrywkowa.
GLAR to bowiem nie tylko Hotel – to enklawa elegancji i spokoju, gdzie można zatrzymać się na chwilę, złapać oddech i poczuć prawdziwe odprężenie z dala od miejskiego zgiełku.
Hotel GLAR Conference & SPA zaprasza!
ul. Sosnowa 15
72-513 Wisełka, Wyspa Wolin
tel. +48 91 327 55 00
e-mail: recepcja@hotelglar.pl
WWW I FACEBOOK
Szukasz nietypowej atrakcji na majówkę? Odwiedź Papugarnię Carmen w Katowicach! Poznaj ponad 100 kolorowych papug, takich jak Ara czy Żako, i zanurz się w ich fascynującym świecie.
To miejsce, gdzie spotkania z ptakami to prawdziwa przygoda – będą Cię zachwycać, śpiewać I nawiązywać kontakt. Idealna zabawa dla całej rodziny!
Fot. Papugarnia
Papugarnia Carmen - fascynujący świat kolorowych papug
Katowicka papugarnia Carmen (ul. Obroki 77) to 700m2 dom dla ponad 100 barwnych papug. Osoby, które zdecydują się odwiedzić to urokliwe miejsce podczas tegorocznej majówki, będą mogli podziwiać m.in. takie gatunki jak:
* Ara ararauna,
* Żako kongijskie,
* Kakadu (tj. białe, żółtoczube),
* Konura (tj. złotoczelna, ognistobrzucha, słoneczna),
* Aleksandretta chińska,
* Afrykanka senegalska,
* Rudosterka.
Lokatorzy papugarni różnią się nie tylko barwnym umaszczeniem, rozmiarem, ale i charakterem! Bez wątpienia Suzi (tzn. żako kongijskie) z chęcią wda się w dłuższą pogawędkę, a w wolnej chwili lubi naśladować dźwięk wody – „Plum, Plum, Plum”. Aby tego było mało, Suzi nie ogranicza się tylko do rozmów i naśladowania dźwięków. Ta barwna papuga uwielbia śpiewać, a jej koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem.
W każdym domu panują zasady
Zgadza się! Papugarnia Carmen jest ogromnym domem dla ptaków. W domach, jak to w domach, obowiązują pewne zasady. Urokliwi lokatorzy z chęcią nawiążą kontakt, ale należy uzbroić się w cierpliwość. Gdy papużki poczują się pewniej to lubią być karmione, głaskane po główkach. Mało tego! Niektórzy lokatorzy z chęcią przysiądą na głowach, ramionach czy palcach.
Oczywiście cierpliwość to nie wszystko. Osoby, planujące odwiedzić to niezwykłe miejsce w Katowicach, powinny zdjąć swoją biżuterię (np. pierścionki, kolczyki) przed wejściem lub zostawić ją w domu. Niestety, takie świecidełka mogą zrobić krzywdę drobnym papużkom.
Katowicka Papugarnia Carmen zaprasza!
Papugarnia Carmen czeka na odwiedzających przez cały tydzień, czyli od poniedziałku do piątku od 11.00 do 19.00, a w weekendy od 10:00 do 19:00. Co do biletów, to można je nabyć bezpośrednio w kasie lub online o TUTAJ.
Papugarnia Carmen zaprasza!
ul. Obroki 77
40-833 Katowice
Tel. 508 223 999
e-mail: kontakt@papugarniacarmenkatowice.pl
WWW | FACEBOOK | TIKTOK | INSTAGRAM
Majówka pod ziemią
Długi majowy weekend to dobry czas na to, by zwiedzić podziemne trasy turystyczne, nie tylko w naszym regionie. Jeśli ktoś nie ma jeszcze planów na długi weekend, a chciałby ciekawie spędzić czas i zobaczyć coś wyjątkowego, warto wybrać się na zwiedzanie podziemnych tras turystycznych. Stare kopalnie zapraszają dzisiaj turystów i oferują wiele atrakcji. Przy okazji można liczyć na promocje i zwiedzanie obiektów ze świetnymi przewodnikami.
Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido – to dwa sztandarowe obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum jest jednym z największych w Europie ośrodków chroniących dziedzictwo górnictwa węglowego, udostępniających ponad 10 kilometrów podziemnych tras turystom.
W Kopalni Guido możemy wybrać się na zwiedzanie poziomu 320, ale też górniczą szychtę, czyli trasę na poziomie 355 m (z opcją zwiedzania w mroku). Na poziomie 170 m jest kaplica. Guido to także podziemne spektakle, koncerty i konferencje, a nawet najgłębiej w Polsce położony pub (na poziomie 320).
W skład kompleksu Sztolnia Królowa Luiza wchodzi z kolei m.in. najdłuższa sztolnia odwadniająca w europejskim górnictwie węglowym, jak również XIX-wieczny chodnik w pokładzie węgla czy podziemny park maszyn górniczych. Największą atrakcją jest podziemny spływ łódkami.
W czasie majowego weekendu wszystkie bilety na zwiedzanie podziemi Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu będą w cenie ulgowego. W akcji promocyjnej, którą zaplanowano od 28 kwietnia do 4 maja, biorą udział takie trasy, jak: Kopalnia Guido – Podziemny Spacer Górniczy; Sztolnia Królowa Luiza – Podziemny Spływ Sztolnią, Podziemne Królestwo Maszyn, Podziemna Podróż w Czasie, Rodzinna Szychta.
Promocja dotyczy tylko biletów zakupionych online lub opłaconych w kasie do 30 kwietnia 2025 r.
Przy świetle lamp karbidowych
Fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Jedyne obiekty pogórnicze, będące na liście UNESCO, znajdziemy z kolei w Tarnowskich Górach.
Zabytkowa Kopalnia Srebra to unikatowe w skali świata miejsce, gdzie uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. W labiryncie korytarzy można na własnej skórze poczuć surowy klimat, w którym kiedyś górnicy wydobywali podziemne skarby. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Podziwiać można także przyrodę (i to przez cały rok): różne gatunki grzybów, porostów oraz niezwykłe zjawiska przyrodnicze (w tym jedyny w Europie lej krasowy). 40 m pod ziemią jest zawsze 10 stopni C, a pogoda na zewnątrz nie ma żadnego wpływu na zwiedzanie.
Fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Sztolnia Czarnego Pstrąga z kolei (oddalona od kopalni niecałe 5 km) to jedyna w Polsce wciąż działająca sztolnia odwadniająca i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Pod ziemią można dowiedzieć się, w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznać niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. Przy odrobinie szczęścia jest szansa natknąć się na pływające pstrągi lub zimujące nietoperze. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, przepływają odcinek 600 m (ruch odbywa się wahadłowo). Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego.
W majówkę, zarówno Kopalnia Srebra, jak i Sztolnia Czarnego Pstrąga, będą czynne minimum do godz. 16.00. Jeśli pogoda i turyści będą dopisywać, to pracownicy obiektów są gotowi przedłużyć „fedrowanie”.
Kopalnia złota albo soli? Czemu nie!
Niewiele osób zna Kopalnię Ćwiczebną przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. To pierwszy w Polsce obiekt zbudowany przed drugą wojną światową specjalnie dla uczniów szkoły górniczej. Dzisiaj można ją zwiedzać, jest udostępniona dla turystów jako podziemna trasa turystyczna. Można oglądać tu wyrobiska i pokłady węgla.
Budowa Kopalni Ćwiczebnej przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej rozpoczęła się w 1927 r. Kopalnia miała zapoznawać uczniów z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, umożliwiać przeprowadzanie zdjęć geologicznych, dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji i miernictwa podziemnego. Przyszli górnicy drążyli także wyrobiska (ich sumaryczna długość wyniosła około 850 m).
Składająca się z trzech poziomów kopalnia została udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna. Na poziomie 2 jest fragment pokładu węgla, turyści mogą zobaczyć węgiel w ścianie.
Kopalnia Ćwiczebna prezentuje, w jaki sposób szkolono w ramach praktyk uczniowskich średnią kadrę górniczą. W wyrobiskach zaprezentowane są maszyny i urządzenia służące do urobku i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki, wozy kopalniane.
Dąbrowską kopalnię będzie można zwiedzać m.in. 4 maja.
Fot. Kopalnia Złota
Na zwiedzających we wszystkie dni długiego majowego weekendu czeka też Złota Kopalnia w Złotym Stoku. Trasa turystyczna oferuje zwiedzanie dawnych górniczych chodników nieczynnej już kopalni złota. W trakcie zwiedzania można zobaczyć Sztolnię Gertruda, Czarną, podziemny wodospad, a z podziemi można wyjechać kolejką. Tuż przy Kopalni Złota znajdują się także Osada Górnicza oraz Sztolnia Ochrowa – również udostępnione do zwiedzania. Instytucja ma bogaty program dla całych rodzin – od przedszkolaka po seniorów.
Kopalnia Soli Wieliczka/Rafał Stachurski
Na przygodę ze zwiedzaniem zaprasza też Kopalnia Soli Wieliczka, będzie otwarta we wszystkie dni długiego weekendu. W roku 1978 r. Wieliczka znalazła się wśród 12 miejsc i obiektów otwierających Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecność w tym prestiżowym spisie potwierdza uniwersalną wartość oraz globalne znaczenie wielickiej kopalni, jest również zobowiązaniem do jej ochrony. Kopalnia Soli Wieliczka to dziedzictwo całej ludzkości. W 1976 r. wpisano ją do krajowego rejestru zabytków, zaś w roku 1994 prezydent RP uznał ją za Pomnik Historii.
Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie górniczego dziedzictwa, najlepiej jest sprawdzić na stronach internetowych placówek, jak są czynne w długi weekend oraz jakie oferują promocje i atrakcje.
Wybierz miejsce, które najbardziej Ci odpowiada, i ciesz się niezapomnianymi chwilami w gronie najbliższych. Czas na rodzinny wypoczynek w wyjątkowej atmosferze!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.