Grupa Enea kontynuuje rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii. Spółka z Grupy Enea Nowa Energia sfinalizowała zakup farmy wiatrowej o łącznej mocy 83,2 MW zlokalizowanej w gminie Pelplin (woj. pomorskie) od Greenvolt Power.
– Transformację energetyczną postrzegamy jako szansę nie tylko na rozwój Grupy Enea, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i poprawę jakości życia obecnych oraz przyszłych pokoleń. Nasza strategia rozwoju do 2035 r. to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i społeczne. Stawiamy na zieloną energię, innowacje i nowoczesne technologie, które pozwolą nam stać się bardziej elastycznym i nowoczesnym koncernem energetycznym. Inwestycje w farmy wiatrowe, takie jak ta w Pelplinie, to konkretny krok w stronę realizacji naszych celów – zwiększenia mocy zainstalowanej w OZE, dywersyfikacji miksu energetycznego i budowania wartości dla naszych klientów, akcjonariuszy i całego społeczeństwa – powiedział Grzegorz Kinelski, prezes Enei.
Grupa Enea kontynuuje rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii. Spółka z Grupy – Enea Nowa Energia – sfinalizowała zakup farmy wiatrowej o łącznej mocy 83,2 MW zlokalizowanej w gminie Pelplin (woj. pomorskie) od Greenvolt Power. Projekt obejmuje 16 turbin wiatrowych o mocy 5,2 MW każda oraz stację GPZ. Wartość transakcji wynosi ponad 740 mln zł. Ta istotna umowa w polskim sektorze energii odnawialnej łączy Greenvolt Power – czołowego dewelopera wielkoskalowych projektów OZE w kraju – oraz Grupę Enea, jednego z liderów polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej.
Farma wiatrowa w Pelplinie składa się z 16 nowoczesnych turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 5,2 MW każda, wyprodukowanych przez renomowaną firmę Siemens Gamesa – jednego ze światowych liderów technologii wiatrowych. Łączna moc zainstalowana projektu wynosi 83,2 MW. Inwestycja obejmuje także własną stację elektroenergetyczną (GPZ), zapewniającą bezpośrednie przyłączenie do sieci. Lokalizacja farmy, około 50 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, zapewnia bardzo dobre warunki wietrzne, co przekłada się na wysoką efektywność produkcji energii elektrycznej z wiatru.
Inwestycja wpisuje się w założenia Strategii Rozwoju Grupy Enea do 2035 roku, zakładającej dynamiczny wzrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Projekt w gminie Pelplin to kolejny krok w kierunku realizacji celu, jakim jest osiągnięcie ponad 4,9 GW mocy z OZE do 2035 roku.
– Transformację energetyczną postrzegamy jako szansę nie tylko na rozwój Grupy Enea, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i poprawę jakości życia obecnych oraz przyszłych pokoleń. Nasza strategia rozwoju do 2035 roku to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i społeczne. Stawiamy na zieloną energię, innowacje i nowoczesne technologie, które pozwolą nam stać się bardziej elastycznym i nowoczesnym koncernem energetycznym. Inwestycje w farmy wiatrowe, takie jak ta w Pelplinie, to konkretny krok w stronę realizacji naszych celów – zwiększenia mocy zainstalowanej w OZE, dywersyfikacji miksu energetycznego i budowania wartości dla naszych klientów, akcjonariuszy i całego społeczeństwa – powiedział Grzegorz Kinelski, prezes Enei.
Na realizację strategicznych celów do 2035 r. Grupa Enea przeznaczy blisko 107,5 mld zł, z czego największa część zostanie zainwestowana w rozwój OZE, magazynów energii oraz modernizację sieci dystrybucyjnych.
- Przejęcie farmy wiatrowej w Pelplinie to strategiczny krok w realizacji naszej wizji rozwoju. Inwestycja ta jest w pełni zgodna z naszym zobowiązaniem do rozwoju zrównoważonych, zielonych źródeł energii, które są fundamentem naszej długoterminowej strategii. Farma wiatrowa zakupiona od Greenvolt Power stanowi cenne uzupełnienie naszego portfela projektów OZE, wspierając rozwój sektora energii odnawialnej w Polsce oraz umacniając rolę Enei w transformacji krajowego rynku energetycznego - powiedział Bartosz Krysta, wiceprezes Enei ds. handlowych.
Greenvolt Power to czołowy deweloper wielkoskalowych projektów wiatrowych, fotowoltaicznych oraz magazynowania energii.
- Projekt Farmy Wiatrowej Pelplin to wyraźny dowód naszej zdolności do rozwijania aktywów OZE o skali przemysłowej, które są atrakcyjne i cenione przez rynek. Zainteresowanie ze strony Enei Nowej Energii oraz pomyślne zakończenie tej umowy potwierdzają to i wpisują się w naszą strategię sprzedaży znaczącej części naszego portfela na etapie RtB lub COD – w zależności od tego, gdzie można wygenerować największą wartość – powiedział João Manso Neto, CEO Grupy Greenvolt.
Budowa Farmy Wiatrowej Pelplin rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku. Inwestycja została zrealizowana zgodnie z harmonogramem w grudniu 2024 roku. Obiekt zajmuje kluczową pozycję w kontekście instalacji OZE ze względu na swoje połączenie z istotnym węzłem sieciowym (Główny Punkt Zasilania PSE Pelplin – 400/110 kV „Pelplin”), który jest jednym z najważniejszych źródeł zasilania w północnej części kraju.
– Cały proces realizacji projektu Pelplin dowodzi naszych kompetencji i zdolności do wdrażania i dostarczania rozwiązań, co umacnia naszą silną pozycję na polskim rynku jako czołowego gracza w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Pelplin to wyraźny przykład inwestycji zaprojektowanej od początku z myślą o maksymalnej efektywności i najwyższych standardach – dodał Radek Nowak, CEO Greenvolt Power.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.