Dobre wiadomości dla branży energetycznej w sprawie wydzielenia aktywów węglowych, które wpływają na ich wyniki i obniżają zdolność kredytową. Ministerstwo Aktywów Państwowych zakłada, że w ciągu kilku miesięcy zakończone zostaną analizy danych dotyczące wydzielenia.
- Jesteśmy na etapie liczenia. W ciągu dwóch-trzech miesięcy będziemy mieć pełną informację, bo jesteśmy w trakcie przeliczania. Do wakacji, czy w czasie wakacji powinniśmy mieć dane ostatecznie policzone - powiedział Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, pytany o decyzje w sprawie wydzielenia aktywów węglowych.
Dodał, że założenia do NABE były bardzo optymistyczne.
“Dziś to zupełnie inaczej wygląda“ - powiedział Kropiwnicki.
10 sierpnia 2023 r. spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty. Następnie spółki miały zostać skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Miałoby to nastąpić poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK miał funkcjonować jako Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powołanie NABE, do której miały zostać wniesione aktywa spółek energetycznych, miało pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej, co miało przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej. Przede wszystkim miało umożliwić pozyskanie finansowanie na ten cel od instytucji finansowych, które zaprzestawały finansowania inwestycji związanych z węglem.
Zgodnie z zarządzeniem ministra aktywów państwowych z 9 maja 2024 r. powołano zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa jako organ pomocniczy ministra. W zarządzeniu wyszczególniono, że do zadań zespołu należy analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, współpraca ze spółkami w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia, opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia i ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.
Pod koniec października 2024 r. spółka Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowała w Warszawie podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego i Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej centrale związków zawodowych oraz pracodawcy: PGE, Energa, Enea i Tauron podpisali porozumienie w obecności wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego. Jak podała PGE GiEK umowa dotyczy “stabilnych i bezpiecznych“ warunków zatrudnienia pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.