Transformacja wymaga poniesienia kosztów też przez gospodarstwa domowe. Moim zadaniem jest wspieranie tych, którzy przez ten proces nie potrafią przejść samodzielnie - mówiła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podczas konferencji Ministerstwa Przemysłu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE na EKG 2025.
- Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie mieliśmy problem z ubóstwem energetycznym. Wojna doprowadziła do zmian na rynku energetycznym, które z kolei doprowadziły do tego, że coraz bardziej odczuwamy to wszyscy we własnych portfelach podkreśliła.
Dodała: - Bardzo duża część Polaków musi redukować wydatki, by zaspokoić potrzeby energetyczne. 2-3 mln osób nie może tego sobie zapewnić bez rezygnacji np. z usług dostępnych w zakresie zdrowia. 14 proc. obywateli to odczuwa. Naszym obowiązkiem jest koncentracja na jednostce, rodzinie. To osiągniemy tylko wtedy, kiedy będziemy mieli dostęp do taniej energii. Unia musi reagować na kryzysy, wspierać najbardziej narażonych. Przykład takich działań to wspólne zakupy gazu po wybuchu wojny w Ukrainie.
Podczas konferencji rozmawiano o bezpieczeństwie, odporności i niezależności UE w wymiarze polityczno-społecznym i ekonomicznym. O zrównoważonej, ale silnej i bezpiecznej gospodarce – regulacjach, wsparciu i współpracy międzynarodowej na rzecz realizacji tego celu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.