Już w środę, 24 kwietnia, o godz.13.00 w Przystanku Historia IPN-Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 w Katowicach odbędzie się dyskusja z udziałem pracowników katowickiego Oddziału IPN na temat znaczenia Górnego Śląska w polityce światowej po 1945 r.
Jak informuje Monika Kobylańska z katowickiego IPN-u, przedmiotem rozmowy będą m.in. potencjał górnośląskiego przemysłu i zasobów surowcowych dla odbudowy Europy po II wojnie światowej, sowiecki imperializm i ekspansja ZSRS w Europie Środkowej, a także recepcja kryzysów międzynarodowych w województwie śląskim/katowickim.
Uczestnicy dyskusji to: dr Dariusz Węgrzyn (Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – Ewolucja polityki sowieckiej wobec Górnego Śląska na tle działań Stalina na obszarze Europy Środkowej w 1944-1945 r.; dr Mateusz Sokulski (IPN Katowice/Instytut Historii UŚ) – Węgiel i odszkodowania- Górny Śląsk w polityce USA w okresie narzucania władzy komunistycznej; dr hab. Adam Dziurok (Instytut Historii, UKSW w Warszawie/IPN Katowice) – Powstanie berlińskie 1953 r. i jego recepcja na Górnym Śląsku. To także dr hab. Adam Dziuba (IPN Katowice) – Reakcje społeczne na kryzysy międzynarodowe wokół Berlina i Kuby na początku lat 60. na Górnym Śląsku oraz dr Bogusław Tracz (IPN Katowice) – Obraz RFN wśród mieszkańców Górnego Śląska lat 70.: Jak migracje do Niemiec Zachodnich kształtowały wizję niemieckiego dobrobytu.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.