Orlen rozpoczął wydobycie gazu ziemnego ze złoża Grodzewo w Wielkopolsce - poinformowała we wtorek spółka. Zasoby złoża zlokalizowanego w gminie Śrem szacowane są na około ćwierć mld m sześc. - dodała.
Orlen zaznaczył w komunikacie, że uruchomiona właśnie eksploatacja pozwoli na pozyskiwanie surowca przez około osiemnaście lat. Przekazał też, że odwiert o głębokości niemal 3 tys. metrów wykonany został w ramach wspólnego projektu Orlen i Orlen Upstream Polska. Wydobyty gaz, po uzdatnieniu do parametrów handlowych, trafi bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.
- Zgodnie z przyjętą strategią intensyfikujemy działania mające na celu zwiększenie, w ciągu kolejnych kilku lat, wydobycia gazu ze złóż krajowych. Dlatego ważne jest dla nas każde odkrycie i każdy odwiert, z którego możemy pozyskać błękitne paliwo - podkreślił członek zarządu Orlen ds. Upstream i prezes Orlen Upstream Polska Wiesław Prugar. Poinformował, że prowadzone w Wielkopolsce prace są częścią programu poszukiwawczo-wydobywczego Orlen dla małych złóż, który może być realizowany dzięki optymalizacji nakładów na ich zagospodarowanie.
- Własne zasoby to najpewniejsze źródło dostaw do naszych odbiorców, dające tym samym istotny wkład w bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - zaznaczył Prugar.
Orlen wskazał też, że to w Wielkopolsce Orlen wydobywa najwięcej błękitnego paliwa w kraju. Eksploatacja jest tam prowadzona na 37 złożach, z wykorzystaniem 144 otworów.
Według danych przedstawionych przez Orlen w 2024 r. produkcja gazu w tym regionie osiągnęła poziom około 1,64 mld m sześc., czyli prawie połowę ubiegłorocznego wydobycia koncernu w Polsce, wynoszącego 3,3 mld m sześc. “O perspektywiczności tego obszaru świadczy także inne, dokonane w lutym 2025 r., odkrycie złoża gazu ziemnego Siedlemin w pobliżu Jarocina“ - przypomniał, dodając, że jego zasoby oszacowano na ponad 235 mln m sześc.
“Jednym z priorytetów strategii Grupy Orlen 2035 jest zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych do 12 mld m sześc. w 2030 r., w tym ze złóż w Polsce do 4 mld m sześc.“ - zwrócił uwagę Orlen. Poinformował, że służyć ma temu między innymi integracja krajowych aktywów w spółce Orlen Upstream Polska, co pozwoli zwiększyć efektywność zarządzania posiadanymi zasobami i optymalizację programów zagospodarowania.
Grupa Orlen podała, że ma w Polsce łącznie 223 koncesje związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów. W ostatnich latach własna produkcja gazu ziemnego Grupy Orlen w Polsce pokrywała ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Zaznaczyła też, że kolejne inwestycje w wydobycie gazu wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne, ale również wspierają rozwój lokalnych społeczności.
“Wydobycie węglowodorów wiąże się z tzw. opłatą eksploatacyjną, uzależnioną od wielkości produkcji. Jest ona dzielona pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.)“ - wskazał koncern. Jak zauważyła spółka, są to ważne przychody dla samorządów, zasilające budżety w całym okresie prowadzenia wydobycia węglowodorów na ich terenie. Pozwala to władzom lokalnym planować realizację większej liczby projektów społecznych i inwestycji ważnych dla mieszkańców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.