Już 23 kwietnia w Katowicach rozpocznie się XVII Europejski Kongres Gospodarczy. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym nie zabraknie głosu ekspertów o transformacji regionów górniczych, ich przyszłości oraz o bezpieczeństwie energetycznym. Podczas Kongresu, który potrwa od 23 do 25 kwietnia, zaprezentowane zostaną założenia Białej Księgi Transformacji.
„Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu” – pod takim hasłem zaplanowano konferencję Ministerstwa Przemysłu, która odbędzie się podczas EEC. To jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących przyszłości energetyki i przemian gospodarczych w Europie z udziałem kluczowych decydentów z państw unijnych oraz międzynarodowych ekspertów. Będzie mowa m.in. o tym, jak skutecznie przeprowadzić transformację regionów górniczych, aby zapewnić stabilność społeczno-gospodarczą i nowe miejsca pracy.
Konferencję zaplanowano w pierwszym dniu Kongresu. W czasie jej trwania zostaną zaprezentowane założenia Białej Księgi Transformacji, dokumencie przygotowywanym przez Ministerstwo Przemysłu we współpracy z Bankiem Światowym oraz środowiskiem akademickim. To mapa drogowa dla przyszłości regionów węglowych, kompleksowy dokument wskazujący kierunki rozwoju Polski w procesie przechodzenia od gospodarki opartej na węglu do zrównoważonej przyszłości energetycznej. Skupia się na ochronie społeczności, tworzeniu nowych możliwości i wzmacnianiu instytucji.
Jakie są kluczowe założenia Białej Księgi Transformacji? Wśród nich chodzi o to, że przejście na gospodarkę przyjazną środowisku musi być sprawiedliwe, uwzględniające potrzeby społeczności lokalnych, potrzebne są nowe miejsca pracy i szanse dla górniczych regionów, a kluczowymi obszarami są regionalny, sektorowy i procesowy wymiar transformacji.
- Bez bezpieczeństwa energetycznego nie będzie transformacji - podkreślała wielokrotnie minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Konferencja Ministerstwa Przemysłu podzielona została na 3 sesje tematyczne: Bezpieczeństwo energetyczne Europy; Transformacja energetyczna a konkurencyjność gospodarki; Przyszłość regionów górniczych a sprawiedliwa transformacja.
W obliczu niestabilnej sytuacji geopolitycznej, Europa stawia czoła wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii. Paneliści spróbują odpowiedzieć na pytania, jak zrównoważyć rozwój przemysłu z wymaganiami środowiskowymi i które technologie zapewnią Europie przewagę konkurencyjną. Będą dyskutować o tym, jakie strategie przyjmą poszczególne kraje, by zapewnić stabilność energetyczną?
Tematów związanych z górnictwem podczas EEC jest o wiele więcej. Będzie też sesja poświęcona przemysłowi wydobywczemu, gdzie eksperci zastanowią się nad tym, czy węgiel jest wciąż potrzebny, jak długo będzie można go wykorzystać jako stabilizatora systemu elektroenergetycznego. Jednym z tematów będzie też zagospodarowanie terenów i infrastruktury pozostałej po zlikwidowanych zakładach przemysłowych, kopalniach, elektrowniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.