Robotów przemysłowych używa 18 proc. dużych przedsiębiorstw w Polsce, głównie z przewagą kapitału zagranicznego - poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Z takich urządzeń korzystają przeważnie firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego.
Jak ocenił PIE w Tygodniku Gospodarczym, robotyzacja “ma się dobrze“ w firmach dużych, eksportowych i niekonkurujących cenowo. Z badań przedsiębiorstw przeprowadzonych przez Instytut wynika, że wykorzystanie robotów w przedsiębiorstwach w Polsce różni się m.in. w zależności od ich wielkości czy orientacji na eksport.
“18 proc. dużych firm (zatrudniających 250 lub więcej osób) w Polsce używa robotów przemysłowych w swojej działalności“ - poinformował PIE, powołując się na własne badania przeprowadzone pod koniec 2024 r. na próbie 1000 przedsiębiorstw. Jak dodał, z takich urządzeń korzysta 4 proc. firm małych i średnich oraz 3 proc. firm mikro. “Z robotów przemysłowych korzystają głównie firmy z przewagą kapitału zagranicznego (20 proc.) lub wyłącznie z kapitałem zagranicznym (17 proc.)“ - przekazał PIE.
Roboty przemysłowe są rzadziej wykorzystywane w firmach polskich - używa ich 5 proc. przedsiębiorstw z przewagą kapitału polskiego i 4 proc. z wyłącznie z polskim kapitałem.
Powołując się natomiast na badanie ankietowe wśród 378 eksporterów ze stycznia 2025 r. Instytut podał, że jedna trzecia takich firm z sektora przetwórstwa przemysłowego w Polsce wdrożyła lub wdraża robotyzację; w firmach, w których wartość eksportu przekracza 10 mln euro, odsetek ten sięgał 60 proc., z udziałem eksportu powyżej 51 proc. - 40 proc., a w tych z udziałem eksportu od 11 proc. do 50 proc. jest to 34 proc. W przypadku przedsiębiorstw z eksportem nieprzekraczającym 10 proc. do wdrażania takich urządzeń przyznaje się 21 proc.
“Elementem sprzyjającym robotyzacji firm eksportowych może być ich uczestnictwo w globalnych łańcuchach wartości międzynarodowych korporacji. To pokazuje, że robotyzacja w Polsce zachodzi w sposób selektywny w konkretnych kategoriach firm“ - poinformowali autorzy opracowania. Dodali, że małe i średnie firmy działające tylko na rynku lokalnym mogą potrzebować największego wsparcia w procesie robotyzacji.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)
bpk/ pad/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.