Przychody grupy Energy and Industrial Holding (EPH) miliardera Daniela Křetínskiego, byłego właściciela kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, spadły w 2024 r. do 23,3 mld euro z 24 mld euro rok wcześniej. Zysk operacyjny EBITDA również zmniejszył się z 3,6 mld euro do 2,6 mld euro w roku ubiegłym. Przyznał to w komunikacie prasowym przekazanym CTK rzecznik firmy Daniel Častvaj. Poinformował także o wstępnych wynikach finansowych za ubiegły rok spółek energetycznych kontrolowanych przez spółkę EP Group należącą do Křetínskiego, do której należy również EPH.
Spółka poinformowała, że ub.r. charakteryzował się wzmożoną aktywnością inwestycyjną mającą na celu poprawę wyników w najbliższej przyszłości.
- Nasze wysiłki zostały zwieńczone niedawno ogłoszoną umową o zwiększeniu naszego udziału w spółce Slovenské elektrárne, której sfinalizowanie planowane jest na drugi kwartał 2025 r. – dodał.
W grudniu EPH poinformowało o podpisaniu umowy ze spółką Enel, na mocy której udziały EPH w spółce Slovenské elektrárne zwiększyły się do 66 proc. Pozostała część udziałów należy do państwa słowackiego. Komisja Europejska zatwierdziła w zeszłym miesiącu przejęcie słowackich elektrowni przez EPH.
Spółki energetyczne kontrolowane przez EP Group odnotowały w 2024 r. sprzedaż na poziomie 34,5 mld euro, a zysk operacyjny EBITDA wyniósł 5,5 mld euro.
Segment energetyczny Grupy EP składa się z grup EPH i EP Energy Transition, które zajmują się wytwarzaniem energii elektrycznej, transportem i magazynowaniem gazu ziemnego, dystrybucją i dostawą gazu, ciepła i energii elektrycznej, a także działalnością handlową i logistyczną. Segment energetyczny wyprodukował w ub.r. 84,4 terawatogodzin energii elektrycznej i obsługiwał elektrownie o mocy zainstalowanej 25,9 gigawatów na koniec roku. Z tej kwoty EPH odpowiada za produkcję 32 terawatogodzin energii elektrycznej i zainstalowaną moc wynoszącą 14,6 gigawatów. EPH zarządza również magazynami gazu o pojemności 64,4 terawatogodzin.
Wstępny zysk operacyjny segmentu Energetyka Grupy EP w 2024 r. był zbliżony do zysku osiągniętego przez grupę energetyczną ČEZ, której większościowym udziałowcem jest państwo. Zysk operacyjny przed opodatkowaniem, amortyzacją i umorzeniem (EBITDA) wyniósł w 2024 r. 137,5 mld koron, co oznacza wzrost o 12,6 mld koron w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Dzięki znaczącym inwestycjom w nasz rozwój i strategicznym inwestycjom wzmocniliśmy naszą pozycję wiodącego producenta energii w Europie – powiedział Křetínský.
Firma wskazała na fakt zakupu 30 proc. udziałów w niemieckiej spółce energetycznej LEAG od grupy inwestycyjnej PPF, co dało EP Energy Transition pełną kontrolę nad LEAG.
Spółka poinformowała również o uruchomieniu elektrowni gazowej o mocy 647 megawatów (MW) w Kilroot w Wielkiej Brytanii, a w marcu br. ukończyła budowę elektrowni gazowo-parowej o mocy 806 MW w Tavazzano we Włoszech. We Włoszech kontynuowana jest także budowa elektrowni gazowo-parowej w Ostiglii o mocy 881 MW.
- Do istotnych kamieni milowych należy zaliczyć rozpoczęcie eksploatacji elektrowni słonecznych o łącznej mocy 90 MW oraz rozpoczęcie budowy elektrowni wiatrowych o planowanej mocy 188 MW – wynika z przekazanych informacji.
Firma poinformowała także o uruchomieniu we Francji magazynu energii o pojemności 44 megawatogodzin oraz zapowiedziała dodatkowe projekty magazynowania energii we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech o łącznej pojemności 1645 megawatogodzin, z czego połowa jest już w budowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.