Zaprezentowany w poniedziałek na VI Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym TOGETAIR trzeci odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki znów wzrósł, co oznacza wzrost znaczenia dekarbonizacji i ochrony środowiska dla polskich firm.
Odczyt indeksu za II półrocze 2024 r. wyniósł 62 punkty, co oznacza wzrost o 1 punkt względem pierwszego półrocza 2024 r. W ramach badania ankietami objęto 157 polskich firm.
W badaniu 59 proc. ankietowanych firm zadeklarowało, że oblicza swój ślad węglowy, podczas gdy w pierwszym półroczu 2024 r. było to 47 proc. 85 proc. respondentów przyznało, że wprowadziło lub planuje wprowadzić rozwiązania mające na celu redukcję śladu węglowego. W poprzednim odczycie odsetek ten wyniósł 67 proc. Również 67 proc. ankietowanych liczy na zmniejszenie regulacji w obszarze obowiązków związanych z dekarbonizacją, ale 45 proc. oczekuje raczej niewielkich niż znaczących zmian.
Jak oceniają autorzy badania, wciąż bardziej odczuwalnie wzrasta presja na dekarbonizację firm ze strony otoczenia biznesowego niż regulacyjnego. W obliczaniu swojego śladu węglowego przodują duże przedsiębiorstwa.
Badane firmy zauważyły dalszy wzrost problemu greenwashingu (pozorowania działań na rzecz klimatu) w najbliższym otoczeniu biznesowym, choć jest on mniej intensywny niż w poprzednim półroczu. 40 proc. ankietowanych spółek oceniło, że zjawisko to przybrało na sile, 9 proc. widzi jego osłabienie, a 51 proc. nie widzi różnicy w intensywności jego występowania.
22 proc. respondentów uznało, że wsparcie ze strony instytucji publicznych w zakresie dekarbonizacji i ochrony środowiska rośnie.
Za merytoryczne przygotowanie Indeksu Dekarbonizacji i opracowanie wyników badania odpowiada Fundacja Instrat. Ankieta zbierająca dane do Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki została przeprowadzona w marcu 2025 r., a jej adresatami były przedsiębiorstwa członkowskie Pracodawców RP.
Jak podkreślał podczas prezentacji wyników na szczycie TOGETAIR Kamil Laskowski z Instratu, indeks rośnie systematycznie i dość jednostajnie.
Jak z kolei zwrócił uwagę dyrektor strategii w Qemetice Piotr Szlagowski-Budacz, tendencja wzrostu podstawowego wskaźnika indeksu oznacza, że rosnąca waga, którą firmy przykładają do dekarbonizacji, nie jest modą czy marketingiem, jest to świadomość że dekarbonizacja zostanie na dobre i będzie długoterminowo budowała konkurencyjność.
Indeks pokazuje, że postępuje powolna, ale konsekwentna transformacja. Z jednej strony firmy czują rosnącą presję ze strony rynku i regulacji, a z drugiej - zaczynają realnie wdrażać działania, które jeszcze niedawno pozostawały tylko w sferze planów - zauważył z kolei główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.