W marcu 2025 r. produkcja energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych w większym stopniu niż rok temu opierała się na gazie ziemnym. Elektrownie i elektrociepłownie gazowe wyprodukowały 2,0 TWh, (spadek o 1,5 proc. m/m i wzrost o 20,1 proc. r/r) - informuje miesięcznik Forum Energii.
Jednak w systemie elektroenergetycznym w marcu nadal dominowały jednostki węglowe. Produkcja z węgla kamiennego względem marca ubiegłego roku spadła o 2,2 proc., a względem lutego 2025 r. spadła aż o 20,1 proc. (do 5,1 TWh). Produkcja z węgla brunatnego zanotowała spadek o 1,5 proc. r/r oraz spadek o 9,7 proc. m/m (do 3,0 TWh).
Łącznie, w marcu wyprodukowano z węgla 8,1 TWh energii elektrycznej (55,5 proc. miksu). Jest to spadek w produkcji o 1,0 proc. r/r oraz 16,5 proc. m/m.
- Zmiany w strukturze wytwarzania energii elektrycznej, które zachodzą w ostatnich latach są bezprecedensowe pomimo widocznego w ostatnich miesiącach spadku produkcji z odnawialnych źródeł. Pomiędzy marcem 2015 r. a marcem 2025 r. wykorzystanie węgla ogółem zmniejszyło się o 25,5 p.p. Systematyczny rozwój źródeł odnawialnych sprawia, że coraz szybciej zmniejsza się dystans pomiędzy wykorzystaniem węgla i OZE w systemie. Ponadto, coraz większą rolę zaczynają odgrywać duże jednostki na gaz ziemny - podkreślają eksperci Forum Energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.