Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach obchodzi 32. urodziny. Został utworzony w 1993 r., jako jedna z pierwszych tego typu instytucji w Polsce, aby wspierać finansowo i organizacyjnie inicjatywy mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego. Dziś należy do najprężniej działających wśród pozostałych piętnastu.
Szesnaście Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowią polski model finansowania ochrony środowiska i ekologii. W tym systemie finansowanie ochrony środowiska polega na ściśle określonym wydatkowaniu środków pochodzących z opłat za korzystanie z zasobów naturalnych i kar za zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Uzyskane środki przekazywane są na inwestycje proekologiczne. Co istotne, tak skonstruowany system funduszy ekologicznych stanowi instrument finansowy dla Ministra Klimatu i Środowiska, wspierający realizację polityki ekologicznej państwa.
– To jest system funduszy niespotykany na skalę europejską, a nawet światową, finansujący szeroko rozumiane działania prośrodowiskowe na terenie kraju i województw – wskazuje Mateusz Pindel, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
WFOŚiGW wspiera także inne działania wspomagające poprawę stanu środowiska, w tym: ziemi, atmosfery, ochrony przed hałasem, gospodarki odpadami i ochrony wód, adaptacji do zmian klimatu czy zapobiegania awariom środowiskowym. Wspiera także projekty realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne.
– Przychodami WFOŚiGW w Katowicach są opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska, dodatkowo nadwyżki dochodów gmin i powiatów, środki udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, środki unijne, a także, a może przede wszystkim, środki pochodzące z odsetek z udzielonych pożyczek na szeroko rozumiane przedsięwzięcia środowiskowe – tłumaczy dalej Mateusz Pindel.
Warto dodać, że katowicki Fundusz jest największy pod względem kapitałowym oraz liczby realizowanych programów. Jak zauważa prezes zarządu WFOŚiGW, dzieje się tak m.in. dlatego, że śląskie jest bardzo zróżnicowanym województwem.
– Aglomeracja śląska, Częstochowa, Podbeskidzie, mają bardzo zróżnicowane potrzeby. Fundusz realizuje je, dofinansowując w postaci zwrotnej lub bezzwrotnej działania, programy i strategie na rzecz poprawy jakości środowiska – tłumaczy dalej Mateusz Pindel.
Pod koniec ub.r. rada nadzorcza WFOŚiGW zatwierdziła strategię działania. Powstawanie PSZOK-ów, doposażenie ich w urządzenia usprawniające selektywną zbiórkę odpadów, nowe programy związane z adaptacją do zmian klimatu, ochrony powierzchni ziemi i powierzchni wód, stanowią kolejne filary nowej strategii Funduszu. W ciągu czterech lat WFOŚiGW przeznaczy na te programy 300 mln zł. Środki trafią do beneficjentów w formie dotacji i pożyczek umarzalnych.
– Chcemy rozmawiać z samorządami, związkami samorządów, spółkami komunalnymi. Aby te środki zostały jak najefektywniej wykorzystane – deklarował wówczas prezes Mateusz Pindel i jak udowodniły ostatnie działania WFOŚiGW, danego słowa dotrzymał, bo też obecna rzeczywistość roztacza przed śląskimi gminami ważne wyzwania w zakresie ochrony środowiska. Istotne jest to, aby proces decyzyjny związany z uruchomieniem środków był jak najkrótszy.
Do sztandarowych projektów w dziedzinie ochrony środowiska należy z pewnością edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Doposażanie uczelnianych laboratoriów, konkursy: Ekopracownia pod chmurką, Zielona Pracownia_Projekt oraz Zielona Pracownia, oznakowanie ścieżek dydaktycznych, przyrodniczych i ekologicznych oraz obiektów cennych przyrodniczo, liczne kampanie i akcje edukacyjne, seminaria i warsztaty, jak również upowszechnianie zasad dobrych praktyk ekologicznych w rolnictwie – tym wszystkim zajmują się specjaliści z WFOŚiGW. Mało tego, realizują również działalność doradczą, zwłaszcza w dziedzinie energetyki. Pod koniec ub.r. została podpisana umowa o dofinansowanie na kontynuację Projektu Doradztwa Energetycznego. Wartość tego dofinansowania to 172 000 000 zł. W nowej edycji Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 został rozszerzony o działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzaniem ryzykiem klęsk żywiołowych. Działa w oparciu o ogólnopolską sieć profesjonalnych doradców energetycznych, którzy udzielają nieodpłatnego wsparcia w zakresie: gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii. Oferta tegorocznej edycji została rozszerzona o takie tematy jak: woda na terenach zurbanizowanych, systemy zaopatrzenia w wodę, zbiorniki retencyjne, wody opadowe, racjonalne gospodarowanie wodą, nadzwyczajne zagrożenia środowiska, wreszcie gospodarka obiegu zamkniętego, w tym gospodarka odpadami.
Wszystkim pracownikom WFOŚiGW w Katowicach składamy zatem najserdeczniejsze życzenia z okazji 32. urodzin. Życzymy wytrwałości w pracy i realizacji kolejnych ciekawych programów związanych z ochroną i promocją czystego środowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.