Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. Do tej pory znajdowała się ponad 100 m pod ziemią, teraz wyjechała na powierzchnię.
Szyb Bolko w Bytomiu funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 r. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi - oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych.
Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. Górnicy samodzielnie przygotowali jej tam specjalny, kamienny ołtarz. Ozdabiają go ilustracje tworzone na kształt płaskorzeźby. W bocznych nawach wydrążono wnęki, w których wiernie odwzorowano dawne wyrobiska górnicze. Zobaczyć można między innymi wozy urobkowe, figury pracujących górników i konia ciągnącego materiały. Całość wieńczy napis „Szczęść Boże” wraz z górniczymi symbolami po obu stronach. Dodatkowo, pod figurą stanęła metalowa tabliczka w czarno-zielonych barwach, na której umieszczono słowa: Święta Barbaro, módl się za nami.
To kolejne takie przenosiny figury patronki górników z likwidowanych zakładów górniczych. W grudniu 2022 r. Barbara z KWK Piekary I trafiła na Nikiszowiec do parafii św. Anny.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. Tylko w ostatnich 3 latach przekazano darowizny w postaci pamiątek pogórniczych na rzecz 30 instytucji i samorządów. Najwięcej otrzymały Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, do której trafiły elementy wyposażenia budynku maszyny wyciągowej, Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie przekazano ponad 140 pamiątek, takich jak ubrania robocze, kaski i haki z łaźni łańcuszkowych oraz oczywiście Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, do którego trafiły zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.
W ostatnim czasie SRK przekazała również ciekawą pamiątkę, jaką jest neonowy napis Szyb Roździeński z dawnej kopalni Wieczorek w Katowicach. Zaopiekowała się nim Fundacja Silesia Neon, dzięki której napis odzyska dawny blask.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.