Podczas wizyty studyjnej w Bytomiu studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej oglądali, jak działają bytomskie zakłady przemysłowe – KWK Bobrek oraz Koksownia Bytom. Teraz będą mogli zaproponować, jak może wyglądać proces transformacji tych miejsc.
Wizyta studentów odbyła się w ramach Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0). Projekt jest kontynuacją działań prowadzonych w latach 2022-2023 w ramach ROPT. Jego głównym celem było rozwijanie wiedzy i umiejętności na rzecz sprawiedliwej transformacji. W tej edycji lider projektu, Województwo Śląskie, postawił na wsparcie i usprawnienie zarządzania procesem sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień rynku pracy, dywersyfikacji działalności gospodarczej oraz potencjału terenów poprzemysłowych, w tym pogórniczych.
Śląskie uczelnie od wielu lat współpracują z miastami w zakresie przygotowania projektów transformacyjnych.
– Pierwsze tego typu działania prowadziliśmy w Katowicach na terenie obecnej Strefy Kultury w 2005 i 2006 r. – wspomina profesor Adam Drobniak, koordynator merytoryczny projektu Regionalne Obserwatorium Procesów Transformacji, tzw. ROPT 2.0. – Z pomocą studentów tworzymy bank projektów transformacyjnych, które mają być bazą do pozyskiwania funduszy. Chcemy to robić skutecznie, dlatego wkładamy wiele energii, aby te projekty były odpowiednio wypracowane i kreatywne. Tym razem wychodzimy poza Katowice, do miejsc, które wkrótce staną przed takimi wyzwaniami. Bytomskie zakłady są sporym wyzwaniem projektowym, bo dodatkowo znajdują się w miejscach wrażliwych na zmianę. Jednak zależy nam na tym, aby przygotowane projekty rozwiązywały problemy w danej gminie. Dlatego pracuje nad nimi kilka zespołów, które ze sobą nie rywalizują, tylko się uzupełniają – dodaje.
Prace studyjne, realizowane w ramach projektu ROPT 2.0, mają się stać dobrymi narzędziami transformacji dla analizowanego obszaru, czyli KWK Bobrek i Koksowni Bytom.
Podczas wizyty studenci mogli zobaczyć kilka prezentacji na temat bytomskiego przemysłu. Wysłuchali wystąpień Artura Wasila ze spółki Petralana, koordynatora projektu utworzenia Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej, przedstawicieli kopalni KWK Bobrek, a także Michała Biedy, zastępcy prezydenta Bytomia, który mówił o zamiarach miasta dotyczących tych terenów. Studenci mogli również zwiedzić oba zakłady i zobaczyć, jak wygląda w nich codzienna praca.
– W obu tych lokalizacjach bije przemysłowe serce naszego miasta. Nie da się jednak ukryć, że czeka je transformacja. Warto o niej myśleć i powoli ją projektować – zaznacza Michał Bieda. – Wizje studentów zazwyczaj są śmiałe i futurystyczne. Mam nadzieję, że wizyta studyjna pomoże im w pracy, a dla nas będzie pożytecznym punktem wyjścia na przykład podczas pozyskiwania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – dodaje.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.