Niewiele brakowało, a XV Olimpiada Wiedzy Górniczej o Złotą Lampkę rozegrana 10 bm. w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku zakończyłaby się sensacyjnie. O włos od wygranej był Łukasz Pankiewicz, reprezentant Zespołu Szkół nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie. Ucznia z „miedzi” pożarła trema. Nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o symbole górnicze. To potknięcie wykorzystał Kacper Obrzut, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach. Jeden punkt przewagi pozwolił mu na zdobycie Złotej Lampki.
Olimpijskie trofeum zostaje zatem na Śląsku. To ważne, bowiem w tegorocznym finale górniczej olimpiady na sześciu reprezentantów, aż pięciu przyjechało spoza naszego regionu: Natan Śnioszek z Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, Igor Konieczny, reprezentant Zespołu Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, Mateusz Miękisiak, uczeń Zespołu Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, wspomniany już wcześniej Łukasz Pankiewicz, reprezentował Zespół Szkół nr 1 w Lubinie, zaś Bartosz Szymała wraz z Kacprem Obrzutem wystąpili w barwach pawłowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Olimpijczycy odpowiadali na pytania z dziedziny bezpieczeństwa pracy, udzielania pierwszej pomocy, przepisów prawa geologicznego i górniczego, eksploatacji surowców i technologii górniczych. Na 60 możliwych do zdobycia punktów zgarnęli niewiele ponad połowę, bo 35. Ten wynik mówi sam za siebie. Stres z roku na rok coraz mocniej daje się we znaki olimpijczykom. Błędne odpowiedzi padały dziewięć razy, w siedmiu przypadkach padały niepełne, za które jury musiało przyznać odpowiadającemu tylko jeden punkt. Czternaście odpowiedzi oceniono jako w pełni satysfakcjonujące.
Potknięcie zaliczył sam zwycięzca Kacper Obrzut, który w ostatniej serii pytań nie potrafił wskazać prawidłowo, którą ze służb wzywa się wybierając numer 997. Niestety nie karetkę, a policjantów. Gdyby Łukasz Pankiewicz odpowiedział dobrze na pytanie o symbolikę górniczą, to właśnie on stanąłby na najwyższym, olimpijskim podium, a tak zakończył występ dopiero na III miejscu.
- Wiedziałem, że chodzi o barwy, zieloną i czarną, ale nie potrafiłem wyjaśnić co symbolizują. Nie chciałem lać wody, więc od razu podziękowałem – zwierzył się już po zakończonej rywalizacji dziennikarzowi portalu nettg.pl.
Gdyby chociaż dał połowiczną odpowiedź na to pytanie zrównałby się punktowo z Kacprem Obrzutem i wówczas zająłby drugą lokatę. W eliminacjach zgarnął bowiem mniej punktów niż Kacper.
Dodajmy, że zdobywca Złotej Lampki jest nam dobrze znany. W ub.r. zajął II miejsce w konkursie „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”, który odbył się w kopani Budryk pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy. Uczestnicy tamtego konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu prawa pracy, w tym dotyczącą legalności zatrudnienia, obowiązków pracodawców i pracowników, ergonomii, psychologii pracy, działalności Państwowej Inspekcji Pracy, a także z zakresu bhp, procedur bezpieczeństwa oraz profilaktyki zagrożeń w górnictwie. Tym większe brawa dla Kacpra.
Szkoda tylko, że uczeń pawłowickiego ZSO ma zamiar zupełnie zrezygnować z dalszej edukacji.
- Nie przystępuję nawet do matury, nauki mam dość, chcę do pracy. Marzy mi się kopalnia Pniówek – zwierzył się Kacper Obrzut.
Drugie miejsce w olimpijskiej rywalizacji przypadło Natanowi Śnioszkowi.
- Kolejne olimpiada za nami i kolejne nerwy również. Ja sam się denerwowałem, bo w końcu przygotowane przez jury pytania były naprawdę łatwe – przyznał dr hab. inż. Jan Kania, przewodniczący jury.
Partnerem wydarzenia była Polska Grupa Górnicza. Patronatem naukowym objął je Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, a patronat medialny nad olimpiadą górniczą przyjęły redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.
Górnicza olimpiada znajduje się w wykazie turniejów i olimpiad związanych z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej, których laureaci zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Olimpijczycy są też zwolnieni z procedury rekrutacyjnej na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.