Co nowego na Bobrku? Rydułtowy mają zielone światło. Jak zdobyć akceptację dla procesu transformacji? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 11 kwietnia.
Górnicy z bytomskiego Bobrka prowadzą wydobycie ze ściany 3a w pokładzie 504 w warstwie dolnej. Ten front robót uruchomiony został jeszcze w marcu ub.r. Ściana w momencie rozruchu miała 921 m wybiegu, długość 313 m i wysokość 2 m. Objęta jest programem ochrony powierzchni. Ze względu na trudne warunki eksploatacji jej postęp jest ograniczony. O tym pisze red. Kajetan Berezowski w tekście „Bobrek szykuje nową ścianę”.
W tym wydaniu Trybuny Górniczej piszemy m.in. o tym, że są nowe, dobre informacje dla kopalni Rydułtowy i jej pracowników. Po pozytywnej opinii jednej z komisji Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Polska Grupa Górnicza mówi o perspektywie bezpiecznego wznowienia i prowadzenia robót górniczych w rejonie, gdzie od wielu miesięcy prace były wstrzymane z powodu groźnych wstrząsów. Doszło do nich w lipcu 2024 r. Polecamy tekst „Rydułtowy dostaną drugie życie” red. Moniki Krężel.
W tym numerze TG piszemy także o tym, że Urząd Marszałkowski, Polska Grupa Górnicza i Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach współpracują ze sobą w kwestii szkoleń dla górników odchodzących z kopalń. Są projekty finansowane z funduszy unijnych. Zasada jest prosta – chodzi o zdobycie „zielonych kwalifikacji”. Zatrudnienie w górnictwie ma zmniejszyć się o ponad 12 tys. miejsc pracy do końca tej dekady i o kolejne w latach 2030-2049. Ale pracodawcy z innych branż cenią ludzi odchodzących z kopalń.
„Ryduł-to-WY to MY” – pod tą nazwą kryje się interesujący projekt, mający na celu poprawę jakości życia, rozwój aktywności społecznej oraz akceptację dla procesu transformacji i zmian klimatycznych, z dużym naciskiem na wykorzystanie potencjału lokalnego. Piszemy o nim w Górniczej. Przemiany w gospodarce, a zwłaszcza w energetyce, nabierają tempa. Wraz z nimi rozpędu nabiera transformacja społeczna regionu. Dobrym przykładem są Rydułtowy – miasto, w którym fedruje ruch Rydułtowy kopalni ROW. Zakład ma przed sobą perspektywę 15 lat działalności. Ale pytanie, co potem? O tym władze miasta chcą rozmawiać z mieszkańcami już dziś.
Red. Kajetan Berezowski pisze o jednej z największych inwestycji w polskim górnictwie węgla kamiennego. To prawdziwy górniczy majstersztyk, plon myśli inżynierskiej i ciężkiej pracy górników z ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice, kopalni Budryk oraz Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z Grupy JSW. Chodzi o podziemne połączenie ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice i Budryk. Więcej na ten temat w tekście „Wspólne płuco dwóch kopalń”.
„Bumar musi złapać oddech” – tak brzmi tytuł tekstu o tym, że Zespół Senacki ds. Rozwoju Województwa Śląskiego wystąpił do ministra obrony narodowej w sprawie przyszłości Bumaru-Łabędy. Inicjatywa wyszła od senatora Zygmunta Frankiewicza, byłego prezydenta Gliwic. W oświadczeniu senatorskim, skierowanym do ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, padło pytanie o to, czy zakończona została rewizja planów dotyczących podziału zadań i ról pomiędzy poszczególne przedsiębiorstwa wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i czy w tych planach uwzględniono ponad 70-letnie doświadczenie Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy z Gliwic. O tym można przeczytać w tekście red. Moniki Krężel.
W dziale „Po szychcie”, w materiale „Parowe cuda techniki” Jerzy Kasperek, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa, opowiada historię zabytkowej maszyny wyciągowej z dawnej kopalni Karol. Czy uda się uratować kolejny zabytek poprzemysłowy na Śląsku?
Polecamy również felieton Jacka Korskiego, garść ekologicznych informacji, relację z Watykanu oraz wiele innych ciekawych tekstów.
Zapraszamy do lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.