Z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na aktywne korzystanie z portfeli elektronicznych. Mianem tym określa się specjalnie zaprojektowane aplikacje, dzięki którym można przechowywać środki oraz realizować płatności. Najbardziej znane portfele elektroniczne to np. Google Pay, Apple Pay, PayPal. Słyną one z wygody, bezpieczeństwa oraz szybkiej realizacji transakcji, a także intuicyjnego interfejsu. W niniejszym artykule szczegółowo omawiamy zalety i wady takich portfeli.
Jakie są zalety portfeli elektronicznych?
Najważniejszą zaletą tego typu rozwiązań niewątpliwie jest wyjątkowa wygoda. Dzięki nim użytkownik może mieć wszystkie swoje karty płatnicze podpięte w jednym miejscu. To sprawia, iż znika konieczność noszenia przy sobie tradycyjnego portfela wraz z plastikowymi kartami. Dodatkowo, aplikacje takie jak Apple Pay czy Google Pay, są wyjątkowo wygodne i proste w obsłudze.
Wystarczy zbliżyć telefon do terminala płatniczego, uprzednio włączając funkcję NFC w telefonie, aby w ciągu kilku chwil zapłacić za swoje zakupy. Warto nadmienić, że tego typu płatności z wykorzystaniem portfela elektronicznego możliwe są nie tylko przy wykorzystaniu smartfona, ale także smartwatcha czy innych urządzeń, które obsługują technologię NFC. Szczegółowe informacje o portfelach elektronicznych można znaleźć na portalu Zgarnij Premię.
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Kolejną kwestią, o której warto wiedzieć, jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Dostawcy tego rodzaju oprogramowania inwestują m.in. w szyfrowanie danych - powoduje ono, iż dane podawane przez użytkownika są właściwie chronione przed różnego rodzaju atakami cybernetycznymi. Ponadto korzystając z takich rozwiązań zyskuje się też dostęp do nowinek technologicznych, które też zwiększają poziom bezpieczeństwa.
Mowa tutaj chociażby o możliwości zyskiwania dostępu do portfela jedynie przy przyciśnięciu odcisku palca czy też o funkcji rozpoznawania twarzy. W celach zabezpieczających stosuje się też dynamiczne kody potwierdzające. Polega to na tym, iż aby zrealizować transakcję, konieczne jest podanie kodu SMS, który jest wysyłany na numer telefonu powiązany z aplikacją.
Wady portfeli elektronicznych
Mimo tego, iż portfele elektroniczne to wyjątkowe rozwiązanie, które posiada ogromną liczbę atutów, posiada także określone wady. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że do tego, aby móc korzystać z takiego portfela, niezbędne jest dysponowanie naładowanym telefonem. W momencie, gdy smartfon się rozładuje, nie będziesz mógł sfinalizować transakcji.
Dodatkowo, realizacja transakcji nie będzie możliwa także w przypadku awarii internetu bądź problemów technicznych po stronie operatora. Z tego powodu warto mieć przy sobie zawsze na okoliczność tego typu sytuacji standardową kartę bądź gotówkę. Dobrze jest też mieć na uwadze fakt, że niektóre portfele elektroniczne pobierają od swoich klientów opłaty, m.in. za wypłaty z bankomatów, przewalutowania czy przelewy międzynarodowe. Zachęcamy, by zwrócić na to uwagę przed skorzystaniem z takiej oferty, aby mieć pewność, że będzie ona nam odpowiadała także pod tym względem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.