Coraz więcej szkół wyższych korzysta ze środków unijnych, by zachęcić swoich studentów do wyboru przyszłościowych zawodów, w tym związanych z zieloną i cyfrową gospodarką. W regionach górniczych projekty realizowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji są szczególnie oczekiwane.
Akademia Śląska w Katowicach bierze udział w projekcie „Wsparcie transformacji regionu zgodnie z potrzebami zielonej i cyfrowej gospodarki w Akademii Śląskiej”. Jest on realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Jedną ze studentek tej katowickiej uczelni jest Julia Banasiak. Wybrała przyszłościowy kierunek, studiuje grafikę. – Jestem na szóstym semestrze, to są studia jednolite magisterskie – mówi Julia. – Ta dziedzina ma wiele odgałęzień, można wybrać coś dla siebie. Warto być pracowitym i cały czas się kształcić, bo wtedy w tym zawodzie można zarobić naprawdę dobre pieniądze. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile rzeczy wokół nich jest dziełem grafików – dodaje.
Akademia Śląska zorganizowała, w ramach unijnego projektu, Dzień Kariery. Wydarzenie było skierowane do studentów oraz przyszłych kandydatów na studia, a jego celem było m.in. nawiązanie kontaktu z firmami z sektora zielonego i cyfrowego. W programie znalazły się warsztaty, wykłady oraz prezentacje firm, a także spotkania z wykładowcami i pracodawcami, którzy zaprezentowali możliwości kariery i rozwoju w różnych branżach.
– Naszą ofertę skierowaliśmy do tych osób, które chcą się dobrze odnaleźć na rynku pracy – podkreśla Anna Żurawska, kierownik Działu ds. Wydarzeń i Współpracy Edukacyjnej Akademii Śląskiej. – Zaprezentowało się u nas 18 firm związanych z branżą medyczną, architektoniczną, cyfrową i kolejową, ogólnie zieloną i cyfrową gospodarką.
Wśród tematów warsztatów dla młodych ludzi znalazły się m.in. ekologiczne rozwiązania w przedsiębiorstwach, cyfrowa transformacja, projektowanie wnętrz w kontekście Smart Home czy bezpieczeństwo w transporcie.
Projekt jest realizowany od października 2024 r. do czerwca 2026 r. Jego wartość to 4 609 657,47 zł, przy czym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 4 148 691,72 zł. W ramach projektu docelowo objętych wsparciem zostanie 520 osób zamieszkujących, pracujących lub uczących się na obszarze obejmującym 7 podregionów woj. śląskiego (katowicki, sosnowiecki, tyski, bytomski, gliwicki, rybnicki oraz bielski).
Nowoczesne technologie na topie
Tymczasem w katowickim Spodku, w ramach projektu EduPromoDay, odbyło się spotkanie młodzieży szkół średnich. To pierwsze z cyklu wydarzeń promujących edukację wyższą i kierunki studiów związane z zieloną oraz cyfrową transformacją naszego regionu. Zainicjował je Urząd Marszałkowski wraz ze śląskimi uczelniami.
EduPromoDay to cykl wydarzeń informacyjno-edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół średnich i przyszłych studentów. Zaplanowano ich ponad 40, w różnych miejscach województwa. Celem inicjatywy jest wyjście do młodzieży i zachęcenie do kontynuowania nauki na uczelniach wyższych w województwie śląskim, zaprezentowanie kierunków edukacji wyższej, które odpowiadają na wyzwania współczesnej gospodarki, jak nowoczesne technologie, odnawialne źródła energii i innowacyjne rozwiązania.
Do udziału w wydarzeniach zapraszają: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Śląski Uniwersytet Medyczny.
EduPromoDay jest realizowane w ramach projektu „Wsparcie Procesu Sprawiedliwej Transformacji poprzez Promocję Edukacji Wyższej”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Liderem projektu jest Województwo Śląskie, a jego realizację wspierają uczelnie wyższe, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Fundacja na Rzecz Wspierania Edukacji i Samorządności wśród Młodzieży Viribus Unitis.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.