REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
30 marca 2025 12:00 Trybuna Górnicza Rozmawiała: Monika Krężel 3.6 tys. odsłon

Z dołu na górę, czyli górnicy na turbiny

fot: EDF Renewables Polska

Rozmowa z ALICJĄ CHILIŃSKĄ-ZAWADZKĄ, prezeską firmy EDF Renewables Polska

Zakończyła się kolejna tura szkoleń dla górników z programu „Wiatr – kopalnia możliwości”. To już czwarta edycja programu stworzonego przez EDF Renewables Polska. Skąd pomysł na to, by górnicy pracowali na turbinach wiatrowych?
Program rozpoczęliśmy ponad dwa lata temu, bazowaliśmy na doświadczeniach przeprowadzonej transformacji energetycznej na rynku francuskim. Stoimy na stanowisku, że transformacja to nie tylko budowanie nowych źródeł wytwórczych, nie tylko wygaszanie tych, które są przeznaczone do likwidacji. Jednym z najważniejszych aspektów jest temat pracowników, którzy bezpośrednio będą odczuwali zmiany. Stąd zrodził się pomysł programu, w którym mogliśmy pokazać pozytywną stronę transformacji energetycznej i udowodnić, że można ją przekuć w coś pozytywnego, że wygaszanie jednej branży powoduje narodziny kolejnej.

Energetyka wiatrowa rozwija się w Polsce już od wielu lat, ona będzie w pewnej części zastępowała inne źródła wytwórcze. Jako pomysłodawcy programu byliśmy przekonani, że te wszystkie umiejętności, które posiadają górnicy, w łatwym stopniu można wykorzystać w energetyce wiatrowej.

Jakie wnioski nasuwają się po tych kilku edycjach? Jakie jest zainteresowanie szkoleniami?
Jesteśmy już po czwartej edycji, a przy naborze na kolejne tury szkoleń zainteresowanie nimi jest coraz większe. Same liczby potwierdzają, że program jest odbierany bardzo pozytywnie, ostatnio na jedno miejsce szkoleniowe mieliśmy piętnastu chętnych.

Nie ukrywam, że przy pierwszej rekrutacji mierzyliśmy się z pewną nieufnością górników, takim dystansem, przyglądaniem się tej ofercie. Niektórzy zastanawiali się, czy z nią jest coś nie tak, bo EDF Renewables w pełni finansuje te szkolenia, łącznie z dojazdami czy zakwaterowaniem, a samo ukończenie szkolenia nie obliguje do zmiany pracy.

Na szczęście z każdą kolejną edycją ta nieufność maleje, między innymi dzięki relacjom samych uczestników, którzy jak sami mówią, wynieśli bardzo wiele z tych szkoleń. Górnicy zaczęli postrzegać odnawialne źródła energii jako element transformacji i szansę na kontynuowanie pracy zawodowej w branży energetycznej. Zauważyli, że to nie jest konkurencja dla energetyki konwencjonalnej, tylko nowe możliwości rozwoju. Ja bardzo lubię posługiwać się terminem, że my wszyscy jesteśmy w jednej branży. Nie lubię rozdzielania na węgiel i OZE, bo to jest cały czas ta sama branża.

Mnie osobiście bardzo mocno zależy na tym programie. Uważam, że jest świetny i dobrze odpowiada na aktualne potrzeby branży.

Dodatkowo głęboko wierzę w filozofię sprawiedliwej transformacji, w której centrum stoi człowiek.

Z tą nieufnością górników ma pani wiele racji. Firmy organizujące szkolenia czy oferujące górnikom nową pracę, chętnie ich przyjmują twierdząc, że są świetnymi pracownikami, że to fachowcy, że znają się na elektryce, mechanice, że szybko się uczą, itd. Tymczasem niektórzy, szczególnie starsi górnicy, obawiają się zmian. Może nie wierzą w swoje możliwości?
Wszystko się zgadza. Dzisiaj fachowców brakuje na rynku, a wiedza nabyta w sektorze górniczym, umiejętności, które posiadają pracownicy kopalń, są ogromne. Jestem pod ich olbrzymim wrażeniem. To są naprawdę fachowcy o ogromnej wiedzy, z bardzo dużym doświadczeniem i etosem pracy.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której górnicy nie wykorzystają swojej wiedzy i umiejętności, aby budować bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w nowym zawodzie.

Górnicy pytają pewnie i o zarobki...
Konkretnych stawek nie jestem w stanie podać, bo to zależy od poszczególnych pracodawców, natomiast zarobki są na pewno atrakcyjne. Firmy, które oferują pracę dla przeszkolonych przez nas górników, bardzo dobrze wynagradzają.

My szkolimy aktualnie na serwisantów turbin wiatrowych lądowych, bo takie instalacje posiadamy w Polsce. Branża energetyczna oferuje stabilne zatrudnienie, a energetyka wiatrowa to jest bardzo szerokie pojęcie.

Trzeba też pamiętać, że mamy rozwijającą się energetykę wiatrową na morzu. Wiemy, że już niebawem powstaną pierwsze projekty realizowane przez Orlen i PGE, a to zapewne nie wszystko. To będzie branża, która będzie otwierała ogromne możliwości. Pracownik z doświadczeniem zdobytym już na lądowej turbinie wiatrowej, będzie pierwszym naturalnym kandydatem do tego, żeby zostać zatrudnionym na morzu. No a tam mówimy o jeszcze bardziej atrakcyjnych warunkach zatrudnienia.

To jednak nie wyczerpuje możliwości rozwoju. Dla przykładu u nas w firmie pracują osoby, które rozpoczynały od serwisowania turbin wiatrowych, później przeszły kolejne szkolenia i są dziś analitykami wiatrowymi, zarządzają takimi obiektami. Naprawdę to jest ogromna przestrzeń do tego, żeby się pięknie zawodowo rozwijać.

Dodajmy też, że bezpieczeństwo pracy w energetyce wiatrowej jest na najwyższym poziomie, a wypadkowość jest niska. Mówi się też o tym, że energetyka wiatrowa będzie potrzebować kilkudziesięciu tysięcy nowych pracowników, więc branża górnicza ma tutaj swoje miejsce i swój potencjał.

Ilu górników już udało się przeszkolić?
Dotąd przeszkoliliśmy kilkudziesięciu górników, wszyscy otrzymali certyfikaty Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego i Stowarzyszenia Elektryków Polskich – akceptowane na całym świecie. Dokumenty otworzyły im drzwi do nowego rynku. Wszyscy też otrzymali propozycję pracy w kraju, a część z nich już tę pracę podjęła.

Czy nowa praca wiąże się także ze zmianą miejsca zamieszkania?
To jest ważne pytanie, ono zawsze się pojawia. Turbiny są zlokalizowane w miejscach, w których są sprzyjające warunki wiatrowe. Ale nie jest konieczne, żeby serwisant mieszkał blisko turbiny, to nie jest wymagane. Firmy próbują lokalizować pracowników w niedalekiej odległości, ale w praktyce, żeby pracować w tej branży, nie trzeba się wyprowadzać z województwa śląskiego. Firmy oferują też pracę w systemach rotacyjnych, do których górnicy przecież też są przyzwyczajeni, bo już teraz nierzadko dojeżdżają do pracy po kilkadziesiąt kilometrów.

Jeśli górnik podejmie pracę serwisanta turbin wiatrowych, to nie musi przeorganizowywać życia całej rodziny i przeprowadzić się, na przykład na Pomorze.

Dzisiaj turbiny są rozsiane po całej Polsce. Liczę na to, że lądowa energetyka wiatrowa będzie się również rozwijała teraz po zapowiedziach rządu odblokowania tej branży, inwestorzy będą wtedy lokalizować te turbiny na terenie całej Polski.

Nasz program jest trzyletni, bo chcieliśmy sprawdzić, jakie będzie nim zainteresowanie i jaki przyniesie efekt. Kolejne dwie tury są przewidziane na 2025 i 2026 rok. Później będziemy podejmować decyzję, co robimy dalej. Mam nadzieję, że przyłączą się do nas także instytucje państwowe, które zobaczą w tym potencjał. Mnie cieszy pozytywny oddźwięk transformacji również dla osób, które najbardziej odczują jej efekty, czyli dla branży wydobywczej – górników i ich rodzin.

Jak wyglądają szkolenia?
Szkolenia są realizowane przez Vulcan Training & Consultancy. Przystępując do programu, staraliśmy się wybrać takiego usługodawcę, który będzie świadczył wysoki standard usług. Kursanci poznali tajniki pracy technika turbin wiatrowych, przeszli szkolenia wysokościowe, z języka angielskiego, a także z zakresu BHP. Zwiedzili farmę wiatrową, mieli zajęcia z ekspertami OZE, wchodzili też na turbinę. Górnicy mogli trenować na wysokości i byli tym zachwyceni. Ja staram się przy każdej edycji podjechać na farmę wiatrową i obserwować, jak sobie radzą na wysokości.

Górnicy z kopalń trafiają na turbiny. A pani zjeżdżała na dół, zwiedziła kopalnię?
No właśnie nie, górnicy nigdy mnie tam nie zabrali (śmiech). Nasza firma ma siedzibę w Gorzowie Wielkopolskim, ale ja często jestem w Katowicach, jednak nigdy nie zwiedziłam kopalni. Muszę to nadrobić, to bardzo dobry pomysł.

 

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (wyłączono)
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Spółka rezygnuje z planów eksploatacji węgla
25 marca 2025
19.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]