Przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i śląscy samorządowcy biorą udział w odbywającym się w Warszawie 25 i 26 marca Polskim Kongresie Klimatycznym. Dyskusja dotyczy m.in. tego, jak zharmonizować działania rządu, samorządów i przemysłu, aby wspierać transformację sektorów wysokoemisyjnych.
O wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną mówiła podczas kongresu minister przemysłu Marzena Czarnecka.
O czym dyskutowano? O energetyce i transformacji klimatycznej, o tym w jaki sposób rząd może wspierać samorządy w rozwoju lokalnych źródeł energii odnawialnej, praktycznych rozwiązaniach z innych krajów, które mogą przyspieszyć decentralizację energetyczną i zwiększyć udział OZE w bilansie energetycznym regionów.
W dyskusjach odpowiadano na pytania, jak zharmonizować działania rządu, samorządów i przemysłu, aby wspierać transformację sektorów wysokoemisyjnych oraz jakie regulacje unijne są kluczowe dla stworzenia konkurencyjnego, zielonego przemysłu.
- Pytano też, czy istnieje potrzeba rewizji Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu w dialogu z samorządami i czy możliwe jest stworzenie mechanizmu wspólnej odpowiedzialności za realizację celów klimatycznych - mówiła w mediach społecznościowych Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Gliwic. - Mnie szczególnie interesowały tematy zielono-błękitnej infrastruktury, jako klucza do transformacji. Dyskutowaliśmy, jak inwestycje w zielono-błękitną infrastrukturę (parki miejskie, ogrody deszczowe, korytarze rzeczne) mogą przynieść największe korzyści w walce ze zmianami klimatu w miastach i jakie modele zarządzania taką infrastrukturą (np. partnerstwo publiczno-prywatne) mogą być skuteczne w Polsce, bazując na doświadczeniach z miast takich jak Kopenhaga czy Amsterdam.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego, a jego zakres tematyczny został opracowany przez Radę Programową pod przewodnictwem senatora Adama Szejnfelda z udziałem minister przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.