Ponad 32 mln t wyniosło wydobycie rud miedzi w KGHM w minionym roku. Na ten wynik złożyła się działalność trzech zakładów. Najwięcej, bo 12,1 mln t, wydobyto w ZG Polkowice-Sieroszowice. Druga lokata przypadła ZG Rudna (11,8 mln t), a trzecia ZG Lubin (8,4 mln t). Rok 2024 w górnictwie miedzi został podsumowany w czasie Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. Dane dotyczące działalności KGHM przedstawił Stefan Laskownicki, dyrektor naczelny ds. rozwoju KGHM.
Miedziowy gigant posiada obecnie siedem obszarów koncesyjnych. Najkrótsza koncesja obowiązuje do 25 listopada 2054 r. Dotyczy ona obszaru Głogów Głęboki-Przemysłowy. Najdłuższe koncesje, bo obowiązujące do końca 2063 r., mają: Lubin-Małomice, Polkowice, Sieroszowice, Rudna i Radwanice-Gaworzyce, które mają jeszcze jedną dodatkową koncesję obowiązującą do 31 marca 2065 r.
Jak podał dyrektor Laskownicki, KGHM posiada w bezpośrednim sąsiedztwie eksploatowanych aktualnie obszarów górniczych koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż rud miedzi w obszarach: Retków-Ścinawa, Głogów, Radwanice-Gaworzyce, Kulów-Luboszyce.
Zasoby eksploatacyjne na koniec 2024 r. wyniosły odpowiednio 966,1 mln t dla rudy, 15,1 mln t dla miedzi oraz 44,3 tys. t dla srebra. Stopień sczerpania zasobów rudy w stosunku do zasobów geologicznych wynosi obecnie 39,7 proc. Najwyższy jest on dla obszaru Polkowice-Sieroszowice. Wynosi ponad 75 proc. Na drugim biegunie jest tu obszar Radwanice-Gaworzyce z wynikiem wynoszącym 0,6 proc. Powierzchnia obszarów górniczych wynosi w sumie 499,2 km kw. Na tę liczbę przypada ponad 113 km kw. ZG Rudna, ponad 157 km kw. ZG Lubin i ponad 229,5 km kw. ZG Polkowice-Sieroszowice.
KGHM posiada obecnie 28 szybów. W latach 1968-2015 w spółce wybudowano łącznie 30 szybów. Trzy szyby zostały zlikwidowane (P-III, P-IV, R-VI). W budowie natomiast jest szyb GG-1, który sięga poziomu 1348. Jest on już zgłębiony oraz wykonano połączenie wentylacyjne szybu z wyrobiskami na poziomie złoża. Obecnie trwają prace zbrojenia sztywnego dla urządzeń wyciągowych oraz budowa Stacji Klimatyzacji Centralnej o docelowej mocy 40 MW. Prace związane z GG-1 mają być sfinalizowane w 2029 r. Spółka ma w planach budowę kolejnych szybów (GG-2 i Retków). Obecnie, jak wyjaśnił dyrektor ds. rozwoju KGHM, trwają prace koncepcyjne, projektowe i działania administracyjne związane z uruchomieniem budowy.
Na koniec 2024 r. w KGHM zatrudnionych było 12 668 osób, z czego 11 747 na dole. Najliczniejszą załogę miał wówczas ZG Polkowice-Sieroszowice. Zatrudnionych tam było 4889 osób. W Rudnej pracowały 4564 osoby, a w Lubinie 3215.
W 2024 r. w KGHM doszło w sumie do 216 wypadków, z czego 154 zdarzenia były z udziałem pracowników spółki. W pozostałych ucierpieli pracownicy firm zewnętrznych. Wypadki z udziałem załogi własnej przełożyły się na 10 372 stracone dniówki. W 2023 r. było ich 9463.
KGHM w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zakłada cele operacyjne, które dotyczą wzrostu bezpieczeństwa pracy, szczególnie w obszarze górnictwa i hutnictwa, dla realizacji wizji „zero wypadków” z przyczyn osobowych i technicznych oraz chorób zawodowych wśród pracowników KGHM i kontrahentów. Ponadto spółka chce wdrożyć program niwelujący najczęstsze zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy poprzez wykorzystanie technologii innowacyjnych. Celem jest także utrzymanie certyfikatu potwierdzającego zgodność Systemu Zarządzania BHP z wymaganiami ISO 45001.
Jako wybrane projekty z zakresu poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy wymieniono: monitoring światłowodowy przenośników taśmowych, kontynuację prac nad systemem lokalizacji i identyfikacji osób w wyrobiskach podziemnych, budowę bariery przeciwfiltracyjnej w celu ograniczenia dopływu wody z górotworu do wyrobisk w rejonie oddziału G-63 w ZG Polkowice-Sieroszowice, zwiększenie możliwości odpompowywania wody dołowej oraz kontynuację prac nad systemem wspierania operatora samojezdnych maszyn górniczych w zakresie tzw. antykolizji.
Warto dodać, że KGHM zmierza do wymiany parku maszynowego SMG w stronę silników niskoemisyjnych. W 2024 r. udział tego typu maszyn wyniósł 30,3 proc. W tym roku ma wzrosnąć do poziomu 46 proc., a w 2027 r. ma to być już 75 proc.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.