Początek roku przyniósł spadek aktywności w przemyśle, ale w kolejnych miesiącach ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się stopniowej poprawy wyników. Komentując czwartkowe dane GUS wskazali, że wzrost konsumpcji i odbudowa popytu wewnętrznego powinny wspierać produkcję.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że produkcja przemysłowa w styczniu spadła o 1,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z grudniem 2023 roku.
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócili uwagę, że początek 2025 roku przyniósł spadek aktywności w przemyśle.
“W kolejnych miesiącach spodziewamy się stopniowej poprawy wyników. Kluczowa będzie jednak sytuacja w strefie euro“ - podali. Dodali, że równocześnie wkrótce zaczną rosnąć ceny producentów.
Spadek produkcji odnotowano w 14 (spośród 34) działach przemysłu. “Komentarz GUS wskazuje, że aktywność firm w przetwórstwie dalej jest słaba. Dobrze radzili sobie producenci metali, a także farmaceutyków - ich produkcja wzrosła o kolejno 18,9 i 15,6 proc. r/r. Najsłabiej sekcja pojazdów i naczep -14,8 proc. r/r“ - podał PIE.
W opinii ekonomistów instytutu ten rok przyniesie stopniową poprawę aktywności w przemyśle w Polsce oraz w strefie euro. Przewidują oni, że wzrost konsumpcji i odbudowa popytu wewnętrznego powinny wspierać produkcję, choć tempo poprawy pozostaje niepewne. Powołując się na prognozy ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics podali, że średnioroczny wzrost produkcji przemysłowej w strefie euro wyniesie 2,7 proc. wobec spadku o 2,0 proc. w 2023 r. oraz o 0,6 pro. w ubiegłym roku. Dodali, że dla Polski prognozowany jest wzrost na poziomie 3,6 proc. r/r, wyraźnie powyżej 1,2 proc. r/r odnotowanych w 2024 r.
Zdaniem PIE spowolnienie w przemyśle wciąż wpływa na spadek cen producentów. Indeks PPI obniżył się w styczniu o 0,9 proc. r/r, a w największym segmencie - przetwórstwie - ceny wyrobów przemysłowych spadły o 0,7 proc. r/r. Ekonomiści zwrócili uwagę, że deflacja dóbr przemysłowych trwa od lipca 2023 r. Podali jednocześnie, że ogranicza ona presję inflacyjną w segmencie towarów konsumpcyjnych, choć trend ten będzie wygasał w najbliższych miesiącach.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.