Zakłady Azotowe Puławy zawarły umowę z Mkango Polska ws. dzierżawy działki pod budowę instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich - poinformowała Grupa Azoty. Dodano, że inwestycja wzmocni bezpieczeństwo dostaw metali ziem rzadkich w Europie, stosowanych np. w pojazdach elektrycznych.
Jak wyjaśniono we wtorkowym komunikacie umowa dzierżawy została zawarta z Mkango Polska sp. z o.o. spółką zależną Mkango Resources Ltd. pod budowę strategicznej instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach. Projektowany zakład rafinacji pierwiastków ziem rzadkich w Polsce będzie przetwarzał surowiec pochodzący głównie z projektowanej kopalni w Malawi. “Zakład będzie produkował m.in. tlenki neodymu, prazeodym, lantan oraz cer“ - poinformowano.
Umowa dotyczy działki o powierzchni 8 hektarów, sąsiadującej z kompleksem nawozowo-chemicznym Grupy Azoty Puławy, która zapewnia m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów. “Lokalizacja na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewnia bardzo dobry dostęp do rynków europejskich i międzynarodowych“ - podkreśliła Grupa Azoty.
Spółka zwróciła uwagę, że produkcja w zakładzie wzmocni bezpieczeństwo dostaw metali ziem rzadkich w Europie, stosowanych w hybrydowych pojazdach elektrycznych, turbinach wiatrowych i innych ekologicznych technologiach oraz zastosowaniach strategicznych, a także jest zgodna z europejskimi inicjatywami mającymi na celu utworzenie solidniejszych, zróżnicowanych łańcuchów dostaw w ramach najnowszych rozporządzeń UE ws. surowców krytycznych.
Cytowany w komunikacie prezes spółki Mkango Alexander Lemon podkreślił, że oczekuje na ukończenia ostatecznego studium wykonalności instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich oraz rozpoczęcia budowy.
Azoty zwróciły uwagę, że projekt jest innowacyjny, daje szansę na stworzenie nowych miejsc pracy i transfer technologii. “Partnerstwa są w orbicie naszych zainteresowań, to część Programu Azoty Business. Mamy wiele argumentów do zaoferowania, m.in.: media, określone surowce, grunty, jak również potencjał inżynierski, dlatego wspieramy wszystkie tego typu inicjatywy biznesowe“ - stwierdził prezes Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola, cytowany w komunikacie.
Grupa Azoty przekazała, że strategia korporacyjna Mkango Resources Ltd zakłada, iż spółka osiągnie pozycję lidera na rynku w zakresie produkcji magnesów, stopów i tlenków metali ziem rzadkich pochodzących z recyklingu poprzez udziały w spółce Maginito Limited, której 79,4 proc. należy do Mkango i 20,6 proc. do CoTec Holdings Corp. Chodzi też o rozwój nowych, zrównoważonych źródeł neodymu, prazeodymu, dysprozu i terbu w związku z rosnącym popytem związanym z rozwojem z pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych i innych technologii czystej energii.
Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.