W wyrobiskach ćwiczebnych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyło się specjalistyczne szkolenie dla członków Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego (NGRMP) garnizonu śląskiego. W ramach wydarzenia, zorganizowanego przez Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców i Wydział Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, uczestnicy doskonalili umiejętności taktyczne i techniczne w warunkach skażenia chemicznego i radiacyjnego - poinformowała Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w komunikacie.
Szkolenie zorganizowane przez śląskich policjantów miało na celu przygotowanie do skutecznego działania w warunkach skażenia chemicznego i radiacyjnego. Nie bez powodu ćwiczenia odbyły się w wyrobiskach ćwiczebnych CSRG w Bytomiu, ponieważ już samo poruszanie się po trudno dostępnym obiekcie, w którym czyhało nie tylko zagrożenie skażenia CBRNE (to zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiacyjne nuklearne oraz związane z eksplozją), wymagało od uczestników odpowiedniego przygotowania i precyzji w działaniu.
W dwudniowym szkoleniu udział wzięli policjanci z Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego (NGRMP) garnizonu śląskiego, mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, policjanci realizujący działania minersko-pirotechniczne oraz CBRNE z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców i wydziału kryminalnego. W ramach doskonalenia współpracy służb oraz podmiotów, w szkoleniu wzięli również udział żołnierze z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, a także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.
Szkolenie prowadziła wykwalifikowana kadra instruktorska z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, żołnierze z jednostki AGAT w Gliwicach oraz ratownicy górniczy z CSRG i strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy wzięli udział w czterech modułach ćwiczeniowych, które obejmowały różnorodne scenariusze działań w trudnych warunkach. W ramach pierwszego modułu przeprowadzone zostały ćwiczenia z zakresu poruszania się w zamkniętych obiektach. Symulowany „glass room”, stworzony za pomocą taśm ostrzegawczych, umożliwił funkcjonariuszom doskonalenie techniki taktycznej w kontrolowanych warunkach i korygowanie popełnianych błędów.
Drugi moduł zakładał przygotowanie teoretyczne z zagadnień dotyczących skażeń chemicznych i biologicznych oraz postępowania z niebezpiecznymi substancjami. Instruktorzy omówili również kluczowe działania związane z rozpoznaniem (RECON), ratownictwem i procesami dekontaminacji (DECON).
Kolejny etap szkolenia odbył się na terenie wyrobiska górniczego, gdzie zespoły realizowały zadania w realistycznym środowisku przemysłowym, przygotowując się do skutecznego działania w warunkach skażenia. W ostatnim module uczestnicy zmierzyli się z zaawansowanymi scenariuszami, wymagającymi wykorzystania sprzętu do pokonywania obiektów budowlanych. Ćwiczenia te symulowały sytuacje, stawiające przed funkcjonariuszami wymagające wyzwania.
W drugim dniu szkolenia, uczestnicy skoncentrowali się na działaniach związanych z dekontaminacją i ratownictwem. Pracując w zespołach, doskonalili techniki oczyszczania skażonych obszarów oraz przeprowadzali akcje ratownicze. Każda grupa realizowała zadania w obiekcie szkoleniowym, odzwierciedlającym rzeczywiste warunki działań w sytuacjach zagrożenia CBRNE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.