Związek Zawodowy Przeróbka otrzymał odpowiedź od minister przemysłu Marzeny Czarneckiej na pismo, które skierował pod koniec 2024 r. do premiera Donalda Tuska. Ministerstwo Przemysłu podkreśla w odpowiedzi, że realizacja postanowień umowy społecznej pozostaje kluczowym elementem polityki państwa wobec sektora górniczego.
Pismo, podpisane przez przewodniczącego zarządu krajowego ZZ Przeróbka Sławomira Łukasiewicza, zostało skierowane 30 grudnia 2024 r. do prezesa Rady Ministrów. Związkowcy tłumaczyli w nim, że zwracają się do premiera o podjęcie pilnych rozmów i działań w porozumieniu ze stroną społeczną, w tym przede wszystkim OPZZ, dla wypracowania - akceptowanej społecznie - polityki przemysłowej państwa. „Uwzględniającej zarówno konieczność modyfikacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, jak i Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu, dla pełnego wykorzystania posiadanego przez Polskę potencjału surowcowo-energetycznego oraz przemysłowo-hutniczego” - pisali związkowcy.
Związek Zawodowy Przeróbka liczył, że w ramach dialogu społecznego dojdzie m.in. do: realnego oszacowanie wpływu polityki klimatycznej na rynek pracy; adekwatnego przeznaczenia środków wspierających transformację regionów węglowych; wpisania do krajowych strategii zasady realizacji zawartych umów społecznych w górnictwie i energetyce; ustanowienia w Polsce emerytur stażowych, które w znaczący sposób złagodzą skutki społeczne związane z prowadzoną transformacją.
„Wierzymy, że uwzględnienie naszych postulatów oraz podjęcie konkretnych działań naprawczych w ramach realizowanej przez rząd polityki gospodarczej, w tym procesu transformacji klimatycznej, pozwoli na wypracowanie rozwiązań korzystnych dla wszystkich. Jesteśmy zarówno gotowi na dalsze rozmowy i współpracę, jak i przygotowani do działań protestacyjno-strajkowych, zgodnych z przepisami prawa, w tym ustawy o związkach zawodowych, jak również ustawy o sporach zbiorowych oraz postanowieniami statutowymi” – czytamy w piśmie z 30 grudnia 2024 r.
W odpowiedzi na nie, minister przemysłu Marzena Czarnecka w piśmie z 10 lutego 2025 r., skierowanym do przewodniczącego Sławomira Łukasiewicza podziękowała za zaangażowanie Związku Zawodowego „Przeróbka” w kwestie związane z transformacją przemysłową i energetyczną Polski.
„Ministerstwo Przemysłu z pełnym zrozumieniem odnosi się do Państwa postulatów dotyczących potrzeby przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej interesy pracowników oraz strategiczne bezpieczeństwo energetyczne kraju” – napisała pani minister.
W odpowiedzi minister Czarnecka podkreśla, że polityka przemysłowa państwa stanowi jeden z kluczowych elementów działań rządu. „W związku z czym jesteśmy otwarci na dialog ze stroną społeczną w zakresie rozwoju nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w Polsce. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dostrzega potrzebę wypracowania mechanizmów, które zapewnią ochronę miejsc pracy, właściwe finansowanie transformacji regionów węglowych oraz stabilne warunki dla przemysłu” – można przeczytać w odpowiedzi.
Ministerstwo Przemysłu podkreśliło też, że realizacja postanowień Umowy Społecznej dotyczącej Transformacji Sektora Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Wybranych Procesów Transformacji Województwa Śląskiego pozostaje kluczowym elementem polityki państwa wobec sektora.
„Wszelkie działania podejmowane w ramach transformacji energetycznej muszą być zgodne ze zobowiązaniami wynikającymi z tej umowy, szczególnie w zakresie ochrony miejsc pracy, wsparcia dla pracowników oraz zapewnienia stabilnych warunków transformacji przemysłu wydobywczego” - podsumowała minister Czarnecka w piśmie, które trafiło też do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Związkowcy chcą umowy społecznej którą podpisali,stworzyli a zarazem chcą udawać że ratują kopalnie przed zamknięcie ....pozoranci.