Biotechnologie to element niezbędny w procesie transformacji energetycznej i transportu - podkreśliła w czwartek w Brodach (Wielkopolskie) minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Szefowa MKiŚ oglądała tam pierwszą w Polsce biometanownię.
Instalacja powstała na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Brody Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
- Ten obiekt w ciągu najbliższych tygodni ma rozpocząć produkcję biometanu na potrzeby polskiej gospodarki. Będzie on wykorzystany w transporcie, na potrzeby jednej z firm. Biotechnologie to niewątpliwie element niezbędny w procesie transformacji energetycznej, transformacji w obszarze transportu - podkreśliła minister klimatu i środowiska.
- Bardzo często zarówno podmioty gospodarcze, jak i obywatele pytają, co zastąpi dzisiaj gaz ziemny, co zastąpi inne paliwa. I właśnie tego typu projekty badawcze, współprowadzone przez jednostki naukowe i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju są niezwykle ważne. Trzeba je pokazywać ludziom - dodała.
Przypomniała, że na początku miesiąca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył drugi nabór wniosków w programie priorytetowym Energia dla wsi. Na dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym biogazowni, zaplanowano 1 mld zł.
- To zachęta głównie dla gospodarstw rolnych o produkcji zwierzęcej. W ten sposób mogą poprawiać efektywność swojej pracy, ale także zmniejszać wpływ na środowisko. Oczywiście nie brakuje pytań o uciążliwość społeczną tego typu obiektów. W wielu gminach dzisiaj w Polsce, gdzie tego typu obiekty mają powstawać, biogazownie, biometanownie, toczy się dyskusja. Biometanownia w Brodach jest instalacją bezodorową, czyli zapachy, które wydobywają się w procesie przetwarzania odpadów nie powinny być w żaden sposób uciążliwe dla mieszkańców - wskazała minister.
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz podkreślił, że uczelnia jest wiodącym ośrodkiem naukowo-badawczym, jeśli chodzi o obszar związany z biotechnologiami i bioenergetyką.
- Przyszłość energetyki wymaga nowych, innowacyjnych rozwiązań, opartych o ekologiczne i efektywne rozwiązania. Technologie bioenergetyczne, w tym biogazownie i biometanownie mogą być tu odpowiedzią - powiedział.
Instalacja wybudowana przez Instytut Energii Barczewo, ma moc 0,499 MW el. i rocznie wyprodukuje około 650 tys. m sześc. biometanu. Powstała w ramach prowadzonego w latach 2021-2023 przez NCBR przedsięwzięcia badawczego “Innowacyjna biogazownia“.
Uniwersytet Przyrodniczy podkreślił, że kluczowym aspektem zastosowanej technologii jest jej bezodorowość oraz uniwersalność substratowa - biogazownia wykorzystuje szeroki strumień odpadów rolnych i spożywczych do produkcji biometanu oraz nawozów organicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.