Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda działa. Pracownicy kopalń Halemba i Bielszowice uzyskują w nim informacje dotyczące spraw związanych z procesem restrukturyzacji KWK Ruda w latach 2025-2026. Ruchy Bielszowice i Halemba będą połączone w jednoruchową kopalnię Ruda.
Zgodnie z umową społeczną ruch Bielszowice oraz ruch Halemba kopalni Ruda miały zostać połączone w jeden ruch w 2023 r. Jednak z powodu dużego wzrostu popytu na węgiel po wybuchu wojny w Ukrainie termin ten został wydłużony do 2025 r. Zarząd spółki uchwalił w maju 2023 r. aktualizacje programu operacyjnego kopalni Ruda, w którym przedłużono o dwa lata funkcjonowanie samodzielnego ruchu Bielszowice. Zaproponowano, aby ruchy połączono w połowie 2025 r., a wydobycie w Bielszowicach przedłużono o dodatkowe miesiące, czyli do połowy 2026 r.
W ubiegłym tygodniu, 5 lutego, ruszył Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda.
– Już podczas ubiegłorocznych spotkań ze stroną społeczną zapewnialiśmy, że w czasie procesu połączenia ruchów Bielszowice i Halemba jak najlepiej zadbamy o naszych pracowników, a wszelkie zmiany będą z nimi konsultowane – podkreśla w wypowiedzi dla „Górniczej” Bartosz Kępa, p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej. – Uruchomienie punktu konsultacyjnego było jednym z elementów wywiązania się z deklaracji złożonej wówczas załodze i stronie społecznej. Punkt już od pierwszych dni działalności jest odwiedzany przez pracowników – dodaje.
Nikt nie straci pracy
Pod koniec ubiegłego roku odbyło się kilka spotkań związków zawodowych z władzami Polskiej Grupy Górniczej w sprawie połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda. – To, co najważniejsze: nikt z zatrudnionych w kopalni nie straci pracy – zapewniał ówczesny prezes PGG Leszek Pietraszek. – Proces ten przeprowadzimy odpowiedzialnie, transparentnie oraz we współpracy nie tylko ze stroną społeczną, ale i całą załogą kopalni Bielszowice – dodawał.
Podczas spotkań zarząd górniczej spółki informował, że 1 lipca 2025 r. nastąpiłoby wydzielenie z ruchu Bielszowice tzw. oznaczonej części zakładu górniczego i przekazanie jej do likwidacji. Chodzi o dwa peryferyjne szyby w rejonie Pawłów Górny. W lipcu 2026 r. rozpocząłby się II etap przekształceń. Z kopalni Ruda wydzielono by i przekazano formalnie do likwidacji Partię Centralną ruchu Bielszowice.
Z planów przedstawionych jesienią ubiegłego roku przez zarząd PGG wynika, że w pierwszym etapie zmian, w ciągu sześciu miesięcy do końca 2025 r. stan zatrudnienia w kopalni Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób (odpowiednio z 2721 do 2603 w ruchu Halemba oraz z 2283 do 1782 w ruchu Bielszowice). Na koniec lipca 2026 r. w jednoruchowej kopalni Ruda pracowałoby ok. 2880 osób.
Z kolei w przeprowadzonej dwa miesiące temu ankiecie Polska Grupa Górnicza zapytała pracowników ruchu Bielszowice kopalni Ruda o ich preferencje związane z alokacją do innych oddziałów spółki. W sumie gotowość przejścia do innych oddziałów PGG zadeklarowało 218 górników z Bielszowic. Najwięcej z nich, bo 134, chciałoby pracować w Sośnicy, 22 w ruchu Murcki-Staszic, 13 w Wujku, 11 w Jankowicach, 9 w Wesołej, po 8 osób zadeklarowało gotowość alokacji do Chwałowic i Bolesława Śmiałego, 6 do Ziemowita. Pojedyncze osoby z Bielszowic chętnie przeszłyby do Rydułtów i Marcela w kopalni ROW, do ruchu Piast, Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakładu Remontowo-Produkcyjnego czy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji.
Każdy chce wiedzieć, co go czeka
Punkt Konsultacji Pracowniczej jest zlokalizowany w Ruchu Bielszowice Oddziału KWK Ruda w Dziale Spraw Pracowniczych i Socjalnych Ruchu Bielszowice.
Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, że codziennie punkt odwiedza 30-40 osób, do tego pracownicy punktu odbierają 80-100 telefonów dziennie. Górnicy pytają przede wszystkim o uprawnienia dotyczące urlopu górniczego i instrumentów osłonowych (90 proc.) oraz o to, ile będzie wynosiła kwota odprawy.
– Planowane zmiany dotyczące wydzielenia części ruchu Bielszowice wywołują dużo pytań wśród załogi odnośnie m.in. instrumentów osłonowych, z których mogliby skorzystać pracownicy kopalni, lub kierunków alokacji pracowników pomiędzy oddziałami PGG. Chcemy tu uwzględnić ich indywidualne potrzeby i oczekiwania, jak na przykład miejsce zamieszkania, by każdy pracownik miał łatwiej dotrzeć do pracy – mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa PGG. – Dlatego spółka chce zadbać, by każdy pracownik uzyskał odpowiedzi na nurtujące go pytania i miał informację na temat planowanych działań.
Jak podkreślają przedstawiciele spółki, z uwagi na wciąż trwające konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, nie na wszystkie pytania będzie można odpowiedzieć już teraz, bo odpowiedź np. na pytania dotyczące terminu uruchomienia instrumentów osłonowych czy wysokości jednorazowych odpraw pieniężnych dla osób korzystających z PDO będzie zależała od tego, co znajdzie się ostatecznie w ustawie. Do tej ustawy Polska Grupa Górnicza wraz z Południowym Koncernem Węglowym i Węglokoksem Kraj zgłosiły do Ministerstwa Przemysłu w sumie 44 uwagi. – Dziś nie wiemy, ile z nich zostanie uwzględnionych – mówi Ewa Grudniok.
Tymczasem przed wejściem głównym do kopalni Bielszowice wiszą transparenty „Akcja protestacyjna” oraz „NIE dla likwidacji kopalni Bielszowice”. – Związki zawodowe organizują manifestację. 6 marca przejdziemy od katedry pod Ministerstwo Przemysłu w Katowicach – mówią związkowcy ze Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce przy KWK Ruda ruch Bielszowice. – Każdy z pracowników chce wiedzieć, co go czeka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Spokojnie, zostaniecie uwolnieni na rynek pracy. Podatnicy odetchną :)