Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dołączyło do partnerów projektu Resiliage, trzyletniej inicjatywy finansowanej przez program UE Horizon Europe – poinformowała placówka w komunikacie.
Konsorcjum unijnego projektu składa się z 18 organizacji z 10 różnych krajów i kierowanej przez Politecnico di Torino. Do projektu oficjalnie dołączyło również UNESCO, które współprowadzi inicjatywę Associated CORE Labs.
Jak informuje zabrzańskie Muzeum, głównym celem projektu jest zapobieganie i łagodzenie skutków zagrożeń naturalnych i zdarzeń związanych ze zmianą klimatu poprzez umożliwienie krytycznego myślenia i budowanie lepszego zrozumienia reakcji obywateli na katastrofy.
Każde laboratorium Resiliage CORE koncentruje się na jednej z pięciu lokalnych praktyk dziedzictwa: Zdrowie i dobre samopoczucie (Trondheim, Norwegia); Odporność społeczno-ekonomiczna (Geopark Famenne-Ardenne, Belgia); Interakcje społeczne i integracja (Geopark Naturtejo, Portugalia); Zarządzanie adaptacyjne (Karsiyaka, Turcja); Aktywna pamięć (Kreta, Grecja).
„W poprzemysłowym krajobrazie Śląska, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zajmuje się wyzwaniami związanymi z degradacją środowiska poprzez aktywne projekty rewitalizacji, programy edukacyjne na temat zrównoważonych praktyk, zaawansowaną digitalizacją dziedzictwa górniczego (skanowanie 3D, modelowanie, AR/VR) oraz adaptacją i ponownym wykorzystaniem infrastruktury górniczej, na przykład poprzez przekształcanie byłych terenów przemysłowych w atrakcje kulturalne i turystyczne, takie jak Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza” - czytamy na stronie zabrzańskiego Muzeum.
Koordynatorem projektu będzie zespół Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.