Minister Przemysłu Marzena Czarnecka powołała 23 stycznia zespół, który ma zająć się opracowaniem rozwiązań związanych z wdrożeniem i przestrzeganiem zapisów rozporządzenia metanowego w Polsce. Rozporządzenie metanowe, obowiązujące od 4 sierpnia 2024 r., ustanowiło przepisy mające na celu redukcję emisji metanu w sektorze energetycznym w UE, co obejmuje emisje pochodzące z sektora ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla wprowadzane do obrotu w UE - poinformowało Ministerstwo Przemysłu.
Pierwsze spotkanie miało miejsce 23 stycznia w siedzibie resortu oraz częściowo w formule online. Wzięli w nim udział między innymi przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa – PIB, PGG, JSW, Gaz-System, Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej, Południowego Koncernu Węglowego, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Orlen.
Uczestniczyli w nim także przedstawiciele resortu przemysłu w tym przedstawiciele Departamentów: Prawnego, Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej, Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych oraz Departamentu Górnictwa i Hutnictwa.
- Wszyscy jesteśmy zaangażowani w ten temat. Celem zespołu ma być opracowanie aktów prawnych, które będą dodatkowo potrzebne do wprowadzenia unijnego rozporządzenia metanowego w życie i znalezienie jak najlepszych rozwiązań, a także wskazanie podmiotów, które będą odpowiedzialne za wdrożenie tych przepisów – zaznaczyła cytowana w komunikacie minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Jak informuje Ministerstwo Przemysłu, szefową zespołu została dyrektor Departamentu Ropy i Gazu Magdalena Jarkulisz, która zaproponuje prace w trzech obszarach – węglowym, ropnym i gazowym.
Zapisy unijnego rozporządzenia są adresowane do przedsiębiorstw wykonujących działalność w powyższych obszarach, ale także wprost do operatorów, czyli każdej osoby fizycznej lub prawnej, która prowadzi lub kontroluje składnik aktywów lub, jeżeli przewiduje to ustawodawstwo krajowe, której przekazano uprawnienia do podejmowania decyzji ekonomicznych w zakresie technicznego funkcjonowania składników aktywów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.